107,6 FM

Zmarł śp. ks. Eryk Grochla

Emerytowany proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Gaszowicach. Przeżył 77 lat, z czego 51 w Chrystusowym kapłaństwie.

Jego pogrzeb odbędzie się w czwartek 30 maja o 11.00 w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Boskiej Fatimskiej w Tarnowskich Górach-Strzybnicy.

Ks. Eryk Grochla urodził się 28 stycznia 1942 w Strzybnicy jako syn Pawła i Elżbiety z d. Przybylok. W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w rodzinnej miejscowości 5 lutego 1942 został ochrzczony i 25 czerwca 1953 przyjął sakrament bierzmowania. Naukę w szkole podstawowej w Strzybnicy rozpoczął w 1949. Po jej ukończeniu uczył się w Liceum Ogólnokształcącym Męskim w Tarnowskich Górach.

Po zdaniu w 1960 roku egzaminu dojrzałości wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. W pierwszym roku akademickim był na Kursie Wstępnym w Tarnowskich Górach. W latach 1962-1964 odbył służbę wojskową w Giżycku.

Święceń diakonatu udzielił mu 12 marca 1967 w kaplicy Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie biskup koadiutor Herbert Bednorz. Z jego rąk otrzymał też 4 czerwca 1967 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach święcenia prezbiteratu.

Od 25 czerwca do 30 lipca zastępował kapelana w Szpitalu Miejskim w Katowicach, a następnie był na zastępstwie w Chwałęcicach. Potem był wikariuszem w parafiach: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kobiórze (od 2 września 1967), Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Miasteczku Śląskim (od 30 sierpnia 1971), św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Marklowicach (od 30 sierpnia 1974), Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Dąbrówce Wielkiej (od 20 sierpnia 1977), św. Jakuba Starszego Apostoła w Lubszy Śląskiej (od 31 sierpnia 1981), św. Józefa w Józefowcu (od 30 sierpnia 1986).

Od 12 grudnia 1987 duszpasterzował w parafii Opatrzności Bożej w Gaszowicach, najpierw jako administrator, a od 17 marca 1988 jako proboszcz. Był też katechetą w tamtejszej szkole podstawowej.

29 lipca 2007 przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Strzybnicy.

Zmarł 26 maja 2019 r. w Tarnowskich Górach. Przeżył 77 lat, z czego 51 w Chrystusowym kapłaństwie. Pochówek odbędzie się 30 maja 2019 r. w Tarnowskich Górach-Strzybnicy.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama