107,6 FM

Bosak: Rozbieżności z exit poll związane raczej z nieprawidłowymi wynikami sondażu

Uznajemy wyniki wyborów do PE; nawet jeżeli przy wyborach były jakieś drobne nieprawidłowości, to rozbieżności z exit poll związane są raczej z nieprawidłowymi wynikami sondażu - powiedział w poniedziałek Krzysztof Bosak (Konfederacja).

Lider warszawskiej listy Konfederacji do europarlamentu został zapytany w Polsat News o to, czy jego ugrupowanie uznaje wyniki niedzielnych eurowyborów w związku z faktem, że - zgodnie z oficjalnymi danymi przedstawionymi przez PKW - nie przekroczyło ono progu wyborczego, uzyskując 4,55 proc. poparcia. Zgodnie z podawanymi w nocy z niedzieli na poniedziałek wynikami sondaży exit poll i late poll przeprowadzonymi przez IPSOS Konfederacja miała uzyskać odpowiednio 6,2 i 5,2 proc., co miało jej zagwarantować trzy mandaty w PE.

Bosak zadeklarował, że jego komitet uznaje wyniki wyborów. "Nawet jeżeli tam były jakieś drobne nieprawidłowości, to nie zrzucamy (na nie) oczywiście tej zmiany, raczej zrzucamy to na karb tego, że sondaże są nieprawidłowe" - dodał.

Wcześniej jeden z liderów Konfederacji Janusz Korwin-Mikke, komentując wyniki wyborów na Facebooku, napisał: "Jednak ja bym to i owo sprawdził. Ponieważ atakowano nas jako ruskich szpionów, ludzie chyba niechętnie przyznawali się, że na nas głosowali? A jednak exit polls były znacznie wyższe od podanych wyników! Coś tu nie gra".

Pytany o te słowa napisane przez lidera partii KORWiN, Bosak przyznał, że w Konfederacji wielu "ma wrażenie, że +coś tu nie gra+". "Natomiast od stwierdzenia, że coś tu nie gra do oskarżenia o fałszowanie wyborów jest jednak bardzo daleka droga i my staramy się wypowiadać odpowiedzialnie. W związku z czym, jeżeli gdzieś były nieprawidłowości, to będziemy oczywiście starali się wyjaśniać" - dodał polityk. Zaznaczył, że "mniejsze czy większe nieprawidłowości" pojawiają się w każdych wyborach.

« 1 »
 • NĨCK
  28.05.2019 09:12
  IPSOS tłumaczy tak duże rozbierzności pomiędzy wynikami a badaniem exit pool tym że 13 proc. wyborców wychodzących z lokali wyborczych odmówiło udziału w ankiecie. Błąd statystyczny w badaniach exit poll nie powinien przekroczyć 3 punktów procentowych. W przypadku tego badania błąd przekroczył tę granicę. Niestety ludzie boją się wyjawiać swoje preferencje wyborcze.
  doceń 2
 • Stanisław_Miłosz
  28.05.2019 10:15
  Gdyby p. Bosak czytywał co pisuję tu w komentarzach (a co cenzura Wiary przepuści, bo z czytaniem ze zrozumieniem - o czym jakiś czas temu pisała red. Kociszewska, niestety nie wspominając, że działa to (a przynajmniej elegancko jest gdy działa) w dwu kierunkach - nie jest jej (cenzury) mocną stroną*/), to by wiedział, że:

  - w metodologii polskich sondaży błąd w stosunku do rzeczywistych wyników nie wynosi teoretycznych +/-3-5% ale +/-10%;

  - nie tzeba brać na pokład jonaszy w rodzaju Korwina, czy jakichś sputników Putina, gdyż sztorm łajbę zatopi.

  */ Dlaczego? Może z nieznajomości pięknej, ale i przebogatej mowy polskiej (frazeologia, figury stylistyczne, etc.), podstaw erystyki, pośpiech? Może jakieś urazy? Nie wiem. Przykładem może być mój ostatni komentarz: info.wiara.pl/komentarze/pokaz/1070997
  doceń 1
 • Adam Piotr Gerwazy Kuraś
  30.05.2019 00:50
  @Stanisław Miłosz Błąd statystyczny rzędu 10-ciu %? W przypadku Konfederacji wyniki sondażowe to 6,2% z przed lokali wyborczych, rzeczywiste 4,55%. Prosta matematyka, którą nawet "wielbiciel Gagarina" zrozumie; 6,2%-4,55%=1,65%, 1,65%:4,55%=0,36236 czyli 36,236%. Spory błąd. Gdyby szanowny Pan raczył zauważyć, że 10%/< 36,24%, może zachęciłby mnie Pan do czytania innych pańskich komentarzy. Niestety, samo-reklama wypada kiepsko przy braku wiarygodności. Pozdrawiam
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama