107,6 FM

Bp Piotr Libera o decyzji Watykanu

- Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, został mianowany administratorem apostolskim podczas mojej 6-miesięcznej nieobecności w diecezji - poinformował księży bp Piotr Libera.

O decyzji Stolicy Apostolskiej poinformował bp Piotr w czasie spotkania z księżmi, którzy w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku odebrali nominacje na proboszczów i administratorów parafii.

Potrzeba było, aby tę nową sytuację, gdy na pół roku udaję się do pustelni, prawnie rozstrzygnęła Stolica Apostolska. I tak się stało: na ten czas nasz metropolita kard. Kazimierz Nycz został mianowany administratorem apostolskim sede plena naszej diecezji.

- Pójście na pustelnię było pragnieniem mego serca. Od dawna o tym marzyłem, i powtarzam: jest to decyzja, która nie ma nic wspólnego z obecnym kontekstem i sytuacją. Ponieważ Ojciec Święty Franciszek mi pobłogosławił, chcę rozpocząć to szczególne doświadczenie. Duchowo zabieram ze sobą cały Kościół płocki, zabieram tam wasze troski i radości - mówił bp Piotr Libera.

Czytaj także:

W długiej historii diecezji płockiej tylko w XX wieku trzykrotnie dochodziło do sytuacji, gdy Stolica Apostolska mianowała administratora apostolskiego w Płocku. Został nim mianowany ks. inf. Stanisław Figielski (administrator apostolski sede vacante) po śmierci abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego w obozie koncentracyjnym w Działdowie. Okres ten trwał do mianowania biskupem płockim Tadeusza Pawła Zakrzewskiego. Był to najdłuższy i najtrudniejszy okres sede vacante w Płocku, który obejmował m.in. okres II wojny światowej (1941-1946).

Biskup Jan Wosiński został mianowany administratorem apostolskim sede vacante (1962-1964) i sprawował ten urząd po śmierci bp. Tadeusza Pawła Zakrzewskiego, do wyboru na stolicę biskupią płocką bp. Bogdana Sikorskiego.

Biskup Zygmunt Kamiński pełnił z kolei funkcję administratora apostolskiego sede plena od 1984 r. do 1988 r., podczas gdy tytuł biskupa płockiego w ostatnich latach życia zachował bp Bogdan Sikorski.

Obecny jest czwartym przypadkiem, gdy diecezją podczas nieobecności biskupa płockiego będzie kierował administrator apostolski sede plena. Funkcję tę będzie sprawował kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Zatroskany o Kościół
    30.05.2019 10:31
    Dla przypomnienia, ks. Libera był osobistym sekretarzem nuncjusza apostolskiego bpa. Kowalczyka i to w czasach, kiedy wedle wszelkiego prawdopodobieństwa nuncjusz był informowany o sodomskich przestępstwach bpa. Paetza (www.bibula.com/?p=107992). Poza tym, bp. Libera sprzeciwiał się lustracji w Kosciele, a jak wiemy, na TW werbowano często za pomocą szantażu w sprawach sodomii i pedofilii. Trudno więc uwierzyć, że to "pragnienie serca" było jedyną przyczyną rekolekcji u kamedułów. Zresztą w samym tekście jest mowa o "sprawie", która ma być wyjaśniona, jak można się domyślać jest to pewnie nie bez związku z powyższym, a może chodzić po prostu o to, żeby biskup nie interweniował przy prowadzeniu dochodzenia.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama