107,6 FM

IPN ujawnił rozkaz gen. Kiszczaka dot. pielgrzymki papieża w 1979 r.

Przyjazd Jana Pawła II do Polski może być wykorzystany do szerzenia "antysocjalistycznych nastrojów" i "klerykalnego wstecznictwa" - napisał w rozkazie z 8 maja 1979 r. Czesław Kiszczak, ówczesny szef WSW. IPN uruchomił portal o pierwszej pielgrzymce papieskiej do Polski.

Sprawdź też: Serwis specjalny 1979-2019. 40. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

2 czerwca minie 40 lat od przybycia papieża Jana Pawła II z pierwszą pielgrzymką do Polski. W związku z rocznicą - jak już wcześniej informowała PAP - IPN przygotował nowy portal z informacjami o reakcji władz PRL - głównie Służby Bezpieczeństwa, ale też Ludowego Wojska Polskiego - na wizytę apostolską papieża Polaka. Portal pierwszapielgrzymka.ipn.gov.pl został już uruchomiony; oficjalnie o godz. 10 ma być zaprezentowany na konferencji naukowej IPN w Gnieźnie.

"Papież Jan Paweł II to jedna z najważniejszych postaci w historii XX wieku. Jego nauczanie było nie tylko ważne w sferze duchowej, ale miało także ogromny wpływ na historię naszego kraju i przemiany społeczno-polityczne. Bez wątpienia dla władzy komunistycznej był wielkim zagrożeniem, co jednoznacznie wynika z opublikowanych przez nas dokumentów" - podkreśliła w rozmowie z PAP dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk.

Większość zamieszczonych na portalu materiałów wytworzyły lub zgromadziły organy bezpieczeństwa PRL, które realizowały tajną operację MSW o kryptonimie "Lato '79"; wiele z tych dokumentów - jak dodała Kruk - dotyczących tzw. zabezpieczenia wizyty papieża w Polsce nie było wcześniej publikowanych.

Internauci znajdą na portalu dziesiątki kopii dokumentów, fotografie wykonane przez SB podczas pielgrzymki, grafiki, mapy sytuacyjne i inne interesujące materiały dotyczące podróży apostolskiej sprzed 40 lat. Wśród opublikowanych dokumentów są np. meldunki sytuacyjne Służby Bezpieczeństwa z poszczególnych miast, które odwiedził papież, m.in. z Warszawy. Na portalu przypomniano, że do operacji "Lato '79" władze komunistyczne w Polsce zaplanowały udział ponad 55 tys. funkcjonariuszy MO oraz włączenie do działania ponad 60 tys. członków ORMO, czyli Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej.

Na portalu opublikowano nie tylko dokumenty cywilnych organów bezpieczeństwa państwa, do których należała Służba Bezpieczeństwa, ale - jak zaznaczyła dyrektor Archiwum IPN - także wojskowych, w tym Wojskowej Służby Wewnętrznej, która w latach 1957-90 była podległą MON wojskową służbą specjalną, odpowiedzialną m.in. za kontrwywiad. WSW wywodziła się z Głównego Zarządu Informacji WP, do którego zadań należała m.in. walka ze "zdradą stanu".

« 1 2 »
 • Stanisław_Miłosz
  31.05.2019 10:25
  Kto w tym czasie był dostatecznie dojrzały, by widzieć, słyszć i czuć pamięta, że komuna rabiła wszystko, by zniechęcić do udziału w spotkaniach z papieżem Janem Pawłem. Głównie, nie mogąc wprost zabronić (bo niepolitycznie), szeptaną propagandą, ale i sugestiami "między wierszami" w prasie, radio i tv (internetu, portali, pejsbuków, tłterów i nefliksów wtedy nie było). Głównie, ale i wymyślając jakieś "niezwykle pilne prace" w zakładach pracy (a trzeba pamiętać, że w większości były "macki" Partii, "popy", "aktyw" - takie "nadkierownictwo"), byle tylko zniechęcic, utrudnić, fizycznie uniemożliwić.
  doceń 6
 • Tomaszl
  31.05.2019 12:01
  Czasy się zmieniły, żyjemy w demokratycznej, w pełni wolnej Polsce. Ale retoryka wrogów z którymi trzeba walczyć pozostała. Oczywiście tymi wrogami zawsze są owi "oni'.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama