107,6 FM

Były anglikanin arcybiskupem drugiej obok westminsterskiej prowincji kościelnej obejmującej Londyn

Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów pasterskich złożoną przez dotychczasowego arcybiskupa Southwark w Anglii, 76-cio letniego abp Petera Smitha i mianował jego następcą dotychczasowego biskupa pomocniczego Westminsteru – 50-cio letniego Johna Wilsona. Metropolia Southwark jest drugą obok metropolii westminsterskiej prowincją kościelną obejmującą terytorium Londynu.

Abp John Wilson urodził się 4 lipca 1968 r. w Sheffield w hrabsktwie South Yorkshire. Został ochrzczony w Kościele anglikańskim 3 listopada tego samego roku. Został przyjęty do Kościoła katolickiego 23 lutego 1985 r. w parafii Matki Bożej w Sheffield i bierzmowany w katedrze w Leeds 5 lipca 1987 r.

Studiował na Uniwersytecie w Leeds, uzyskując tytuł bakalaureat z teologii i religioznawstwa w 1989 r. W 1993 r. uzyskał licencjat kanoniczny z teologii św. na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie; w 1995 r. licencjat kanoniczny z teologii moralnej na Alphonsianum w Rzymie i wreszcie w 2004 r. doktorat z etyki na Uniwersytecie w Durham (Wielka Brytania).

Święcenia kapłańskie przyjął w diecezji Leeds 29 lipca 1995 roku.

Po roku pracy jako wikariusz w parafii św. Józefa (Bradford) został profesorem teologii moralnej w Ussha College. W latach 2004–2012 był wikariuszem biskupim ds. ewangelizacji w diecezji Leeds. Od 2012 do 2014 roku kierował diecezją jako administrator apostolski podczas wakatu. W 2014 roku został mianowany proboszczem parafii św. Marcina de Porres w Wakefield.

19 maja 2011 r. został kapelanem Jego Świątobliwości.

24 listopada 2015 r. został mianowany biskupem tytularnym Lindisfarna i pomocniczym archidiecezji westminsterskiej, zaś sakrę przyjął 25 stycznia 2016 r.

« 1 »
  • Alexy Neudorf
    10.06.2019 15:29
    Ale rewelacja ilu to Polak#w było do 1989 roku w PZPR wyrzekało się wiary katolickiej i prześladowało katolików a teraz mają wysokie stanowiska i na pokaz uczestniczą w w mszach św. Zarówno anglikanie jak i katolicy czy protestanci są chrześcijanami. Dla Boga liczy się człowiek a nie przywiązanie do jakiejś grupy kościelnej.
    doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama