107,6 FM

Barcelona: Sagrada Familia dostała... oficjalne pozwolenie na budowę. Po 137 latach!

Po 137 latach oficjalnie wydano pozwolenie na budowę światowej sławy katedry Sagrada Familia w Barcelonie. Władze miasta wyraziły zgodę na ukończenie świątyni, co ma kosztować 4,6 mln euro - ogłosiła w weekend na Twitterze główna urbanistka miasta, Janet Sanz. Zezwolenie jest ważne przez siedem lat i do tego czasu budynek ma zostać ukończony.

W 2026 r. przypada setna rocznica śmierci architekta katedry sługi Bożego Antoniego Gaudiego (1852-1926). Kataloński architekt zmarł 10 stycznia 1926 r. w wyniku wypadku tramwajowego. W chwili jego śmierci w gotowa była tylko jedna fasada obiektu.

Zgodnie z decyzją na pozwolenie wieże Sagrady Familii, symbolu Barcelony, nie mogą przekroczyć wysokości 172 metrów. Budynek jest finansowany wyłącznie z darowizn i opłat za wstęp.

Sagrada Familia uważana jest za najsłynniejszy projekt budowlany Gaudiego. Każdego roku odwiedza go około 4,5 miliona osób. Budowa rozpoczęła się bez oficjalnej zgody w 1882 roku. To, że jej brakowało, nie zostało jednak zauważone do 2016 roku. Po ukończeniu Sagrada Familia będzie największym obiektem sakralnym w Europie.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy