107,6 FM

Niedoszły zabójca księdza z Wrocławia nawet nie znał swej ofiary. Nie żałuje ataku

Wrocławski sąd zadecydował we wtorek o aresztowaniu na trzy miesiące 56-letniego Zygmunta W., który w poniedziałek rano na Ostrowie Tumskim w centrum Wrocławia ugodził nożem księdza. Prokuratura postawiła mężczyźnie zarzuty usiłowania zabójstwa duchownego.

Do napaści na księdza doszło w poniedziałek przed godz. 7 na Ostrowie Tumskim w centrum Wrocławia. Mężczyzna podszedł do duchownego, rozpoczął z nim rozmowę, następnie ugodził go nożem. Napastnik został zatrzymany przez przechodniów i przekazany policji.

We wtorek sąd zadecydował o trzymiesięcznym aresztowaniu W. "Sąd uwzględnił wniosek prokuratury i aresztował podejrzanego na trzy miesiące" - powiedział PAP prok. Sebastian Chudaszek z Prokuratura Rejonowa dla Wrocławia Śródmieście.

Prok. Justyna Pilarczyk podczas rozmowy z dziennikarzami podkreśliła, że ze względu na dobro śledztwa prokuratura nie może ujawnić treści wyjaśnień podejrzanego, a co za tym idzie motywów jego działania. Prokurator potwierdziła informację, że W. jest osobą bezdomną. "W trakcie zdarzenia nie był pod wpływem alkoholu. W. nie był też nigdy karany" - powiedziała prokurator.

Podczas wyprowadzania z posiedzenia sądu W. powiedział dziennikarzom, że nie żałuje tego, co zrobił i że nie znał ranionego księdza. Na pytanie jednego z dziennikarzy, czy jego czyn miał związek z filmem "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego, W. powiedział, że "to dobry trop".

W poniedziałek wrocławska prokuratura postawiła W. zarzut dotyczący usiłowania zabójstwa duchownego. Sprawca zadał duchownemu jeden cios nożem w okolice klatki piersiowej – podała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu prok. Justyna Pilarczyk. Dodała, że podczas oględzin miejsca zdarzenia został zabezpieczony nóż, którym posłużył się napastnik.

"Zygmunt W. przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i złożył wyjaśnienia" - powiedziała prok. Pilarczyk.

Zygmuntowi W. grozi dożywocie.

Poszkodowany kapłan to ks. dr Ireneusz Bakalarczyk, kierownik notariatu wrocławskiej kurii i duszpasterz Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej. W poniedziałek rano szedł do kościoła pod wezwaniem NMP na Piasku we Wrocławiu, by odprawić mszę świętą w tzw. rycie trydenckim. Został zaatakowany przed świątynią.

Rannego księdza przewieziono do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Tam był operowany. Rzeczniczka tej placówki poinformował PAP, że 48-letni pacjent dobrze zniósł operację. Jest w stanie stabilnym, niezagrażającym życiu.

« 1 »
 • PJ
  12.06.2019 07:54
  ciekawe kiedy Sekielskiem wreszcie prokurator postawi zarzuty dot. tzw.Mowy nienawiści i namawiania, pośrednio, do takich czynów
  doceń 10
 • Radek
  12.06.2019 08:55
  Pamiętacie te komentarze dziennikarzy,polityków po śmierci prezydenta Gdańska P.Adamowicza. Tą walkę z mową nienawiści: żeby nie hejtować, nie nakręcać negatywnej spirali. Ile daliśmy rady się powstrzymać? Po prostu zachowujemy się jak alkoholik który zbyt długo nie potrafi się powstrzymać przed tym, co go w końcu zniszczy. Bo Wojna polsko-polska dotknie wszystkich.
 • NĨCK
  12.06.2019 12:42
  Écrasez l'infâme! „Niszczyć hańbę” tak mówił o Kościele katolickim Wolter. A później było ludobójstwo francusko-francuskie w Wandea. Tak „oświeceni” Francuzi wprowadzali bezbożność. Ze znanego hasła rewolucji francuskiej “Liberté, égalité, fraternité, ou la mort” „Wolność, Równość, Braterstwo albo Śmierć”, usunięto z podręczników ostatni człon tak by wymazać prawdziwą wymowę tego hasła. To hasło nadal jest na ustach liberałów oczywiście w tej skróconej znanej wszystkim niewinnej formie. „Wolność, Równość, Braterstwo”. W tym zakamuflowanym haśle nie ma miejsca na Boga. Wolność, Równość, Braterstwo mają wyprzeć Boga, Honor i Ojczyznę.
  doceń 17
 • Jan
  12.06.2019 14:04
  Coś się tu nie trzyma kupy - oglądał Sekielskiego na YT a bezdomny ? Czy raczej bez meldunku?
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama