107,6 FM

Koncert Juliana Gembalskiego (organy) i Elżbiety Grodzkiej-Łopuszyńskiej (sopran), Katowice, 23 czerwca

Koncert "Medytacje o tajemnicy Eucharystii" odbędzie się 23 czerwca br. o 19.00 odbędzie się w kościele pod wezwaniem Świętej Rodziny w Katowicach (ul. Zofii Kossak-Szczuckiej 24). Wykonawcami będą profesorowie Akademii Muzycznej w Katowicach: znany wirtuoz organów prof. Julian Gembalski oraz znakomita sopranistka Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska.
 
W programie koncertu znajdą się znane arie, utwory sakralne, muzyka organowa oraz improwizacje na tematy pieśni eucharystycznych. Wszak właśnie ze sztuki improwizacji organowych najbardziej słynie profesor Gembalski. Program koncertu podyktowany jest z myślą przeżywanej w tym czasie Uroczystości Bożego Ciała i związanej z nią pobożności eucharystycznej, która ma również swoje odbicie w twórczości dawnych mistrzów muzyki wokalnej i instrumentalnej, których dzieła zabrzmią podczas koncertu.
 
Organy kościoła Świętej Rodziny w Katowicach to instrument niezwykły, zaprojektowany przez profesora Gembalskiego na wzór północnoniemieckich organów barokowych, a zbudowany przez Firmę Organmistrzowską Kamińskich z Warszawy. Organy te posiadają 37 głosów rozłożonych na trzy manuały i pedał, a także strój nierównomiernie temperowany tzw. Werckmeister III.
 
Koncert realizowany jest w ramach projektu "Wokół Roku Liturgicznego", który współfinansowany jest z budżetu Miasta Katowice.
 
Organizatorzy wydarzenia to: Parafia Świętej Rodziny w Katowicach oraz Stowarzyszenie PRO MUSICA ORGANA, które od 20 lat nieustannie promuje muzykę na najwyższym poziomie wykonawczym w Katowicach ale także w innych miastach naszego kraju.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama