107,6 FM

Cel: zobaczyć Boże Ciało, piękne kościoły i żywą wiarę Polaków

O Kościele bez Boga, nienawistnej "tolerancji" i prześladowaniach za wiarę w Szwecji opowiadają młodzi katolicy z Helsingborga, którzy przyjechali na tydzień do swoich rówieśników ze Świerklańca.

Pomysł wizyty jest wynikiem przyjaźni jeszcze z czasów seminarium w Nysie ks. Grzegorza Jańskiego, proboszcza parafii św. Klemensa w Helsingborgu, z ks. Rafałem Szotem, proboszczem parafii Chrystusa Króla w Świerklańcu.

Wcześniej były już plany, żeby grupa ze Szwecji przyjechała do Świerklańca na Dni w Diecezji przed ŚDM w Krakowie, jednak wtedy okazało się to niemożliwe. Wizyta doszła do skutku w tym tygodniu.

W trakcie pobytu w Polsce 11 młodych ze Szwecji mieszka w domach parafian i wraz z polskimi rówieśnikami zwiedza m.in. Jasną Górę, Piekary Śląskie, tarnogórskie zabytki UNESCO, Kraków i Łagiewniki, Wieliczkę, Wadowice, Oświęcim czy Jurę Krakowsko-Częstochowską.

Najważniejszym momentem pobytu będzie jednak uroczystość Bożego Ciała i procesja eucharystyczna.

Cel: zobaczyć Boże Ciało, piękne kościoły i żywą wiarę Polaków   Ks. Grzegorz Jański (w czapce z daszkiem), pochodzący z diecezji opolskiej proboszcz parafii św. Klemensa w Helsingborgu, w zabawie z młodzieżą przy ognisku. Szymon Zmarlicki /Foto Gość

- Oprócz samego poznania Polski i polskiej kultury chodzi też o to, żeby pokazać tej młodzieży żywszą wspólnotę wierzących, bo w Szwecji to jest zaledwie miniaturka Kościoła, a także piękne świątynie, których tam nie mamy, ponieważ protestantyzm zabrał stare katolickie kościoły. Nasze świątynie wyglądają przy nich jak małe chatki - zauważa ks. Jański.

- Ale to nie są osoby, które nie wiedzą, w co wierzą. Są świadome swojej tożsamości chrześcijańskiej i katolickiej - dopowiada ks. Szot.

Szwedzi są jednym z najbardziej ateistycznych społeczeństw w Europie. Według mniej lub bardziej oficjalnych statystyk, około dwie trzecie populacji należy do luterańskiego Kościoła Szwecji. Ale w praktyce również dwie trzecie ludności (lub - wg niektórych badań - nawet 83 proc.!) to ateiści lub agnostycy.

Katolicy stanowią zaledwie dwa procent. Jedyna w Helsingborgu katolicka parafia św. Klemensa, gdzie pracują polscy księża, liczy tylko 4000 wiernych, choć z ponad 100 tys. mieszkańców jest to jedno z większych miast w kraju. Zresztą większość parafian i tak stanowią Polacy.

Czytaj dalej na kolejnej stronie.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • ji
  18.06.2019 19:58
  Ale rowery niech jednak w Polsce dobrze przypną.
 • Alexy Neudorf
  18.06.2019 20:10
  W Szwecji żyje około 9 mln ludzi w tym 90 tysięcy katolickich Polaków dlaczego z nich zaledwie 8 tysięcy uczestniczy w kościelnym życiu. Z własnej obserwacji w Niemczech wiem że zdecydowana większość dla poprawy swoich finansów zrzeka się wiary a zaledwie 20 do 25 % uczestniczy we mszach w polskich misjach katolickich bo prawdziwi polscy katolicy są na niby wierzącymi tylko na odwiedzinach w Polsce (bo co by powiedzieli znajomi). Nim zacznie się wylewać hejt na Szwedów lepiej popatrzeć na ateizm polskich katolików i uzmysłowić sobie jaką to silną wiarę sami posiadają.
  doceń 4
 • jan
  18.06.2019 21:05
  Z 4000 parafii przyjechali do Polski aby zobaczyć Boże Ciało - moja parafia liczy około 1000 wiernych i nikt nie jeździ po świecie aby oglądać procesje , tylko w nich uczestniczy u siebie.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama