107,6 FM

Papież wysłał list do biskupów niemieckich

Franciszek napisał list do biskupów niemieckich, który prawdopodobnie odnosi się do debaty na temat reform oraz podjętej przez niemiecki episkopat przed kilkoma miesiącami „synodalnej drogi” odnowy Kościoła. Informację na ten temat, przekazaną przez portal internetowy domradio.de w Kolonii, potwierdzono w kołach watykańskich – podała 26 czerwca niemiecka agencja katolicka KNA. Treść listu nie jest znana.

Z dotychczasowych przecieków wynika, że list przekazał biskupom uczestniczącym w zebraniu Rady Stałej 24 czerwca w Berlinie nuncjusz apostolski w tym kraju abp Nikola Eterović. Według domradio.de papież nie zabronił „drogi synodalnej”, ale wezwał do uwzględnienia kilku ważnych wskazań. Chodzi m.in. o to, aby szukać jedności z Kościołem powszechnym i nie porzucać drogi nauczania Kościoła katolickiego.

Większość biskupów była zaskoczona, choć niektórzy już wcześniej spodziewali się, że taki list nadejdzie, poinformował portal z Kolonii.

Po wielu intensywnych staraniach biskupi niemieccy podczas wiosennego zebrania ogólnego w marcu br. postanowili (bez głosów przeciwnych i przy czterech wstrzymujących się) pójść „wiążącą drogą synodalną”. Chodzi głównie o takie tematy, jak władza, moralność seksualna i forma życia księży. W planie jest także kolejne forum na temat roli kobiet w Kościele.

Nieco odmienną informację przedstawił korespondent Radia Watykańskiego w Niemczech Tomasz Kycia:

Stanowisko w tych i wielu innych sprawach budzących kontrowersje episkopat niemiecki zamierza wypracować we współpracy ze świeckimi katolikami i ze specjalistami z zewnątrz. Planuje się, że przedstawiciele Konferencji Biskupów i Centralnego Komitetu Katolików będą na początku lipca dyskutowali nad dalszym postępowaniem. Pierwsza wielka runda rozmów z udziałem ok. 80 uczestników planowana jest na połowę września.

Niedawno do „drogi synodalnej” krytycznie odnieśli się biskupi Rudolf Voderholzer z Ratyzbony i odchodzący na emeryturę Konrad Zdarsa z Augsburga. Przeciwko „reformom na wzór liberalnego protestantyzmu” wypowiedział się także arcybiskup Kolonii kard. Rainer Maria Woelki, który jednocześnie nie podważa obranej drogi jako takiej.

Czytaj też:

« 1 »
 • ps
  27.06.2019 15:39
  nic z tego nie rozumiem
  doceń 0
 • DNA
  27.06.2019 16:25
  Panie Alexy nie ma dwóch Bogów średniowiecznego i dzisiejszego. Bóg zawsze karał i zawsze był miłosierny i tak będzie dalej... Więc proszę tych bzdur nie wypisywać, chyba że to ironia... wobec fałszywego miłosierdzia, które się pleni na naszych oczach.
  doceń 9
 • podaj nick
  28.06.2019 12:48
  co do protestantyzmu temat zasygnalizowany oni wszak protestowali przeciw handlowi odpustami który od dawna nie istnieje w kk może by więc swój protest przemyśleli ponownie niech będzie i synodalnie
  doceń 2
 • MSJK
  30.06.2019 08:56
  Módlmy się za kościół! Nie tylko ten w Niemczech.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama