107,6 FM

Górny Śląsk widziany z góry

Gliwicka radiostacja, dolina Małej Panwi czy tarnogórski węzeł kolejowy - wystawa plenerowa w tarnogórskiej Zabytkowej Kopalni Srebra.

Wystawę ze zdjęciami berlińskiego fotografa Thomasa Vossebecka można oglądać na terenie zabytkowej kopalni. Autor wykonał je w latach 2016 i 2017 podczas przelotów nad polskim i czeskim obszarem tego regionu, ponieważ założeniem projektu było pokazanie Górnego Śląska w dawnych historycznych granicach.

Wcześniej wystawa „Górny Śląsk z powietrza” była dostępna w Muzeum Śląskim, na pierwszą prezentację poza nim wybrano tarnogórski obiekt. Pokazuje obrazy współczesnego Górnego Śląska i składa się z 7 części, nazwanych w tym przypadku lotami. Każdy jest poświęcony innej części regionu ukształtowanego przez kulturę polską, czeską i niemiecką.

Górny Śląsk widziany z góry   Tłem dla ekspozytorów muzealnych ze zdjęciami jest szyb zabytkowej kopalni. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

Na zdjęciach znalazły się m.in. Radiostacja Gliwicka, dolina Małej Panwi, osiedle Nikiszowiec, osiedle Tysiąclecia w Katowicach, Nysa, Prudnik, a z tarnogórskich obiektów: hałda popłuczkowa kopalni Fryderyk - jeden z obiektów światowego dziedzictwa UNESCO - i największy w Polsce tutejszy węzeł kolejowy.

Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Śląskie we współpracy z Uniwersytetem w Siegen oraz Instytutem Hardera do Badań Historycznych nad Europą Środkowo-Wschodnią - Instytutem Leibnitza.

Na terenie tarnogórskiej kopalni wystawę będzie można oglądać do 25 września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama