107,6 FM

Organizatorzy modlitwy Polska pod Krzyżem: Szukamy rozwiązania trudnej sytuacji

Sytuacja wydarzenia „Polska pod Krzyżem" jest trudna, trwa rozeznawanie i poszukiwanie rozwiązań - napisali w przekazanym KAI oświadczeniu organizatorzy zaplanowanej na 14 września w sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego modlitewnej akcji Polska pod Krzyżem.

Wczoraj opiekujący się sanktuarium ojcowie oblaci poinformowali, że nigdy nie wyrazili formalnej zgody na przyjęcie ponad 100 tys. pielgrzymów w ramach jednego wydarzenia religijnego. Swą decyzję uzasadnili "poważnym ryzykiem dla bezpieczeństwa ludzi oraz przyrody".

Polska pod Krzyżem ma być nową akcją modlitewną Fundacji "Solo Dios Basta", organizatorów inicjatywy "Różaniec do granic" sprzed dwóch lat - wspólnej modlitwy na czterech granicach Polski w intencji duchowej odnowy Polski i Europy. Akcja spotkała się z wielkim odzewem.

Polska pod Krzyżem została zaplanowana na 14, czyli w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, na terenie najstarszego polskiego sanktuarium na Świętym Krzyżu. Mieli się na niej zgromadzić ci, którzy chcą się nawrócić i postawić symboliczny krzyż w centrum swojego życia.

Organizatorzy mieli świadomość, że teren świętokrzyskiego sanktuarium jest ograniczony znajdującym się wokół niego Świętokrzyskim Parkiem Narodowym. Zapowiadali, że w razie potrzeby zostaną otwarte dodatkowe miejsca modlitwy u podnóża góry, gdzie zmieszczą się pozostali wierni. Drogi dojazdowe zabezpieczone będą tak, aby uczestnicy już wcześniej mogli opuścić miejsce zgromadzenia.

Ponadto ze względu na sąsiedztwo Świętokrzyskiego Parku Narodowego miejsce modlitwy miało być przygotowane zgodnie z zasadą „zero waste”. Wszystkie materiały przygotowane dla pielgrzymów, włącznie z kubeczkami do wody pitnej oraz workami na śmieci miały być pochodzenia biodegradowalnego.

We wczorajszym oświadczeniu ojcowie oblaci z sanktuarium na Świętym Krzyżu poinformowali jednak, że wbrew przekazom medialnym nigdy nie wyrazili formalnej zgody na przyjęcie w sanktuarium i jego pobliżu ponad 100 tys. pielgrzymów w ramach jednego wydarzenia religijnego.

Zakonnicy we współpracy z dyrektorem Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz innymi stosownymi służbami, w porozumieniu z prowincjałem polskich oblatów i przełożonym zakonu na Świętym Krzyżu, natychmiast przekazali Fundacji Solo Dios Basta "stanowczą informację o poważnym ryzyku dla bezpieczeństwa ludzi oraz przyrody, gdyby miało dojść do tak licznego zgromadzenia".

Odpowiedź Fundacji przyszła dzień później. - Trudna sytuacja wydarzenia Polska pod Krzyżem. Ojcowie oblaci wydali 24 lipca br. oświadczenie, że organizacja modlitwy „Polska pod Krzyżem" w sanktuarium na Świętym Krzyżu jest niemożliwa. Trwa rozeznawanie i poszukiwanie rozwiązań - napisali w przesłanym KAI oświadczeniu członkowie Fundacji "Solo Dios Basta".

"Prosimy o modlitwę w intencji dalszych działań zgodnych z wolą Boga oraz o potrzebne łaski dla wszystkich, którzy zaangażowali się w to dzieło" - zaapelowali.

Misjonarze oblaci zadeklarowali natomiast, że 14 września na Świętym Krzyżu odbędą się coroczne uroczystości odpustowe w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Tak jak co roku ma w nich wziąć udział kilka tysięcy pielgrzymów.

Czytaj także

Spotkanie modlitewne Polska pod Krzyżem nie odbędzie się 14 września na Świętym Krzyżu

« 1 »
 • karpik
  25.07.2019 11:14
  To oświadczenie Oblatow o braku zgody na 100 tys. jest jednak trochę krzywdzące dla Solo Dios basta. Naiwnościa było sądzić że na kontynuację Różańca i Pokuty przyjdzie mniej osób. Zgoda była i jeśli ktoś sobie tego nie uświadamial to po prostu można to przyznać, a nie pisać kategorycznie, że ktoś czegoś nie dopowiedział. Tak czy inaczej będzie dobrze. Warto rozważyć miejsca do których łatwo dojechać z całej Polski różnymi środkami komunikacji.
  doceń 28
 • kret
  25.07.2019 15:07
  Pomysł by odnowić wiarę i wyjść z wiarą szerzej, dać świadectwo swoim uczestnictwem w wspólnocie wierzących jest dobry!Ale...czy nie byłoby dobrym byśmy wierzący jednak spotkali się pod Krzyżem w naszych diecezjach?wtedy nie tylko,że musimy przygotować się do wyjścia z codzienności pod Krzyż ale możemy wzmocnić naszą wiarę wiarą innych, możemy stać się dla innych świadectwem wiary w Boga i Krzyż
 • kret
  25.07.2019 15:14
  Właśnie o to chodzi Karpik, o zaangażowanie! i nas wierzących i kapłanów a że to czas wymiany kapłanów w parafiach i początek roku szkolnego to tym bardziej z nowymi siłami trzeba potrząsnąć słabych, ospałych wierzących do uświadomienia sobie: wierzę Bogu czy chodzę do kościoła?
  doceń 7
 • Exodus
  25.07.2019 18:09
  Jak jest taki problem, to trza zmienić decyzję i niech każdy idzie pod swój krzyż i tam odmówi Różaniec
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama