107,6 FM

Święty Krzyż: Oblaci nie są współorganizatorami akcji Polska pod Krzyżem

Misjonarze oblaci wspólnoty świętokrzyskiej nie są współorganizatorami akcji Polska pod Krzyżem. Decyzję tę podjęli 24 lipca, informując w przesłanym KAI oświadczeniu.

W oświadczeniu czytamy m.in., że decyzja ta wynika ze szczegółowej analizy oczekiwań i planów, przeprowadzonych w dniach 10-23 lipca przy udziale m.in. ekspertów duchownych, przedstawicieli Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz służb porządkowych, a także w dialogu z Fundacją Solo Dios Basta.

Decyzja zmusza oblatów wspólnoty świętokrzyskiej do definitywnego odstąpienia od jakiejkolwiek formy współpracy z Fundacją Solo Dios Basta w kwestii zaangażowania sanktuarium świętokrzyskiego w akcję Polska pod Krzyżem.

W związku z powyższym misjonarze zadeklarowali, iż 14 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu odbędą się tradycyjne coroczne uroczystości odpustowe. Są one w dotychczasowej formule, która przewiduje – jak co roku – udział kilku tysięcy pielgrzymów.

Niewykluczone, iż władze klasztoru podejmą, w uzgodnieniu z dyrekcją Świętokrzyskiego Parku Narodowego, decyzję o autoryzowaniu wejść pielgrzymów na szczyt Łysej Góry kartami wstępu. Jest to podyktowane koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa publicznego oraz potrzebą minimalizacji oddziaływań na przyrodę ŚPN.

Zakonnicy podkreślają, iż – wbrew przekazom medialnym – nigdy nie wyrazili formalnej zgody na przyjęcie w sanktuarium i jego pobliżu ponad 100 tys. pielgrzymów w ramach jednego wydarzenia religijnego.

Przeciwnie, we współpracy z dyrektorem Parku Narodowego oraz innymi stosownymi służbami, w porozumieniu z ojcem prowincjałem i przełożonym zakonu na Świętym Krzyżu, natychmiast przekazali Fundacji stanowczą informację o poważnym ryzyku dla bezpieczeństwa ludzi oraz przyrody, gdyby miało dojść do tak licznego zgromadzenia.

Oblaci informują, że pragną łączyć się duchowo ze wszystkimi braćmi i siostrami, którzy pod przewodnictwem swych biskupów i duszpasterzy, w każdym zakątku Polski będą oddawać szczególną cześć Krzyżowi Świętemu w dniu 14 września bieżącego roku i każdego następnego roku.

„Jesteśmy przekonani, że pomimo niedogodności i zakłopotania, jakie mogły sprowokować przedwczesne i sprzeczne informacje medialne, 14 września zwycięży w naszych sercach i umysłach pokora płynąca z Chrystusowego Krzyża oraz moc Bożej miłości, która na Krzyżu objęła każdego człowieka” - czytamy w oświadczeniu.

Inicjatorem Pielgrzymki Tygodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego był w 2006 r. podczas jubileuszu życia monastycznego na Świętym Krzyżu bp Andrzej Dzięga, ówczesny ordynariusz sandomierski.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego był Bolesław Chrobry w 1006 r. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

« 1 »
 • ptyś
  24.07.2019 18:04
  Od dłuższego czasu hierarchia, jedyne co umie, to dystansować się od inicjatyw wypływających z żywej wiary. Tak było ze STOP Aborcji, potem Wielka Pokuta też była kontrowersyjna, teraz pielgrzymka na św. Krzyż. Brak wiary w managemencie hierarchicznym doprowadzi do sromotnego upadku.
  doceń 12
 • Batrahe
  24.07.2019 18:27
  Wyjaśnienia oblatów są bardzo logiczne - zdają sobie sprawę z tego, że zgromadzenie tak wielu ludzi w tym konkretnym miejscu jest ryzykowne. Lepiej że nie wydali zezwolenia niż żeby potem miało dojść do wypadku.
  doceń 11
 • wietrzyk11
  25.07.2019 01:11
  Ojcowie oblaci odżegnują się od zgromadzenia zasłaniając się względami ekologicznym (ochrona przyrody), ale jednocześnie zapewniają, że nie są przeciw i popierają, chociaż nie współuczestniczą. Bo chociaż to piękna inicjatywa, to oni się pod nią nie podpiszą, ale żeby nie było, że nie popierają. Bo tak naprawdę popierają, chociaż tak, żeby nie poprzeć. A chodzi o to, aby organizować coraz szerzej zakrojone, wielotysięczne uroczystości religijne BEZ WSPÓŁUDZIAŁU DUCHOWIEŃSTWA.
  doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama