107,6 FM

Trzej kardynałowie odwiedzili uchodźców Rohindża

Przewodniczący Caritas Internationalis, kard. Luis Antonio Tagle wraz z dwoma kardynałami z Bangladeszu i Mjanmy odwiedzili kilka ośrodków uchodźczych dla Rohindżów i zapoznali się z warunkami, w jakich przebywają w Bangladeszu muzułmańscy uchodźcy, którzy schronili się tam przed prześladowaniami w Mjanmie (dawnej Birmie).

Według informacji portalu Vatican News z 31 lipca, kardynałowi Tagle towarzyszyli arcybiskup Dhaki, kard. Patrick D’Rozario oraz kard. Charles Bo z Mjanmy. Spotkali się oni z rodzinami Rohindżów w Kutupalong, największym obozie uchodźczym w Koks Badźar (Cox’s Bazar).

Jak wynika z danych Caritas, na niewielkiej przestrzeni żyje tam milion osób. W latach 2016 i 2017 setki tysięcy osób z muzułmańskiej mniejszości Rohindżów w stanie Rakhine w zdominowanej przez buddystów Mjanmie uciekły przed prześladowaniami sił rządowych szukając schronienia w sąsiednim Bangladeszu. Muzułmańskiemu ugrupowaniu ARSA (Arakan Rohingya Salvation Army) wojsko Mjanmy zarzuciło terror i w konsekwencji użyło przemocy w stosunku do muzułmańskiej mniejszości w Rakhine. ONZ określiła te działania jako zbrodnię przeciwko ludzkości.

Trzej kardynałowie spotkali się w Bangladeszu także z tamtejszym szefem krajowej komisji ds. pomocy uchodźcom, Muhammadem Andul Kalamem. Zadaniem komisji jest opieka nad uchodźcami ludu Rohindża przebywającymi w 30 obozach uchodźczych w Cox’s Bazar. „Opowiedziałem naszym gościom o największymi wyzwaniami, wobec których stoimy i poinformowałem, że wysoko sobie cenimy wszelkiego rodzaju działalności Caritas na rzecz uchodźców”, powiedział Muhammad Kalam w rozmowie z agencją katolicką UCANews.

Kardynał Tagle odwiedził już obozy Rohindżów w Bangladeszu w grudniu 2018 r. W dniach 27 listopada - 2 grudnia 2017 r. z wizytą w Mjanmie i Bangladeszu przebywał papież Franciszek.

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama