107,6 FM

Rzecznik Episkopatu: podżeganie do nienawiści wobec jakiegokolwiek człowieka nie mieści się w kanonach europejskiej cywilizacji

Chcielibyśmy jeszcze raz przypomnieć, że podżeganie do nienawiści i aktów przemocy wobec jakiegokolwiek człowieka, niezależnie od jego pozycji w społeczeństwie, nie mieści się w kanonach europejskiej cywilizacji. W każdym wrażliwym człowieku budzi jedynie niesmak i oburzenie - napisał ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, odnosząc się do informacji o manifestacji nienawiści wobec abp. Marka Jędraszewskiego, jaka miała miejsce w jednym z poznańskich klubów w czasie wyborów Mister Gay 2019.

Publikujemy pełny tekst oświadczenia:

Oświadczenie

Z przykrością przyjęliśmy informację o manifestacji nienawiści, jaka miała miejsce w jednym z poznańskich klubów. Niedawno przetoczyła się przez Polskę dyskusja o spaleniu kukły Judasza. Choć kukła Judasza nie przedstawia żywej osoby, a cały obrzęd jest jedynie symbolicznym napiętnowaniem cechy, jaką jest zdrada, bp Rafał Markowski wydał wówczas oświadczenie: „Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego”.

Dzisiaj chcielibyśmy jeszcze raz przypomnieć, że podżeganie do nienawiści i aktów przemocy wobec jakiegokolwiek człowieka, niezależnie od jego pozycji w społeczeństwie, nie mieści się w kanonach europejskiej cywilizacji. W każdym wrażliwym człowieku budzi jedynie niesmak i oburzenie.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 14 sierpnia 2019 r.

« 1 »
 • snakeinweb
  14.08.2019 20:32
  Osobiście uważam reagowanie na każdy debilny, ale marginalny, często prowokacyjny akt "z drugiej stronie" za niemądre. To podgrzewa zupełnie niepotrzebnie atmosferę i nobilituje te debilizmy. Smutne, że robi to rzecznik Episkopatu, degradując poważną instytucję do symetrii z jakimś kibolstwem. Jeśli już, to niech się zajmują takim biciem piany gadzinówki z prawej i z lewej strony. Episkopatowi to moim zdaniem nie przystoi.
  doceń 12
 • Anonim (konto usunięte)
  14.08.2019 21:44
  Mnie jako katolika oburza ostatnie wykorzystanie krzyża przez pewnego młodzieńca. Może warto także takie sytuacje zauważać w komentarzach rzecznika KEP?
  doceń 17
 • kolo
  14.08.2019 23:34
  Czy ktoś czuje się zdziwiony? Ideologia LGBT pokazuje swoje prawdziwe oblicze... A to pewnie dopiero rozgrzewka.
  doceń 11
 • Drem00r
  15.08.2019 21:17
  Z jednej strony cieszą ze strony Kościoła słowa potępienia czynów z nienawiści, z drugiej strony szkoda, że nie padły one dużo wcześniej. Symboliczna przemoc dokonywana jest od dawna przez różne środowiska, że przypomnę tylko wieszanie wizerunków polityków PO na szubienicach przez narodowców, czy analogiczne wieszanie Jarosława Kaczyńskiego na marszu KOD, spalenie kukły Żyda, albo podobną próbę spalenia kukły Tadeusza Rydzyka. W żadnym z tych przypadków nie było tak szybkiej i zdecydowanej wypowiedzi Kościoła, mimo, że były to czyny publiczne. Tu mamy natomiast do czynienia z marginalnym incydentem podczas zamkniętej imprezy w gejowskim klubie. Trudno oprzeć się wrażeniu, że chodzi o podgrzewanie sporu.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama