107,6 FM

Przywódcy G7 zapowiadają pomoc dla Brazylii w walce z pożarami

Przywódcy państw grupy G7 zapowiedzieli w niedzielę, że przygotowują pomoc dla Brazylii w walce z pożarami lasów Amazonii, a także w likwidacji wyrządzonych przez nie szkód. Tymczasem armia i lotnictwo Brazylii przystąpiły do walki z żywiołem.

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że przywódcy G7 są bliscy porozumienia, jak pomóc Brazylii. Dodał, że porozumienie dotyczyć będzie zarówno aspektów technicznych, jak i finansowych tej pomocy, "tak abyśmy mogli im pomóc w najbardziej skuteczny sposób".

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że Niemcy i inne kraje będą rozmawiać z rządem Brazylii po opanowaniu obecnych pożarów na temat ponownego zalesiania Amazonii.

"Oczywiście, że to jest terytorium Brazylii, ale mamy tu do czynienia z lasami deszczowymi, które są ważne dla całego świata. Płuca Ziemi są zagrożone, musimy więc znaleźć wspólne rozwiązania" - podkreśliła Merkel.

Prezydent USA Donald Trump poinformował na Twitterze, że rozmawiał telefonicznie z brazylijskim przywódcą i zaoferował mu amerykańską pomoc.

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, który wcześniej był oskarżany, że nie robi wystarczająco wiele w tej sprawie, zarządził wysłanie 44 tys. żołnierzy do walki z pożarami oraz kilku samolotów-cystern C-130 Hercules do gaszenia płonących lasów z powietrza.

Według oficjalnych danych pożary na obszarze Amazonii są w tym roku większe o 83 proc. w porównaniu z takim samym okresem w ub. roku. Dotychczas wykryto prawie 80 tys. ognisk pożarów, które szybko się rozprzestrzeniają.

Pożary tropikalnych lasów deszczowych w Amazonii są normalnym zjawiskiem o tej porze roku. Jednak tym razem ekolodzy twierdzą, że znaczna część tych pożarów jest celowo wzniecana przez farmerów, którzy chcą w ten sposób powiększyć pastwiska i pola uprawne.

« 1 »
 • halinkaa
  26.08.2019 08:59
  szkoda, że jak bombardują cywili w Aleppo to się nikt nie skrzyknie
  doceń 0
 • Anonim (konto usunięte)
  26.08.2019 16:30
  Wymiana jednej roślinności na inną, dobrze przez ostatnie tysiąc lat nie było ekoszołomów bo byśmy dalej orzechy po lasach zbierali.
 • Drem00r
  27.08.2019 10:08
  Artykuł nieaktualny, Bolsonaro odrzucił propozycję G7. Pożary są bardzo na rękę obecnym rządom Brazylii.
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama