107,6 FM

Bp Jan Kopiec: Wtedy nie udało się zapobiec tragedii, dziś prośmy, by dobro wzięło górę nad złem

Modlitwa w gliwickiej katedrze w intencji pokoju i za ofiary II wojny światowej.

Wieczorem 31 sierpnia bp Jan Kopiec przewodniczył Mszy św. w katedrze. Przypomniał, że tego dnia mija 80 lat od prowokacji związanej z Radiostacją Gliwicką, która była iskrą rozpoczynającą tragiczne wydarzenia wojenne.  

- Przyglądając się aktualnej sytuacji w świecie, jak żywo stają przed nami zatrważające obrazy wojny. Obecnie kraje Europy i spoza niej wyczuwają, że dla ich społeczności zbliża się czas wyjątkowo trudny. Czy jesteśmy dziś mądrzejsi i dojrzalsi od naszych poprzedników? Czy ten stan rzeczy nie uprawnia nas do kierowania próśb, aby porzucić dążenia do wrogiej konfrontacji? Te pytania powinny nas przejąć - mówił biskup.

Bp Jan Kopiec jest przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec. Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej biskupi niemieccy i polscy przygotowali wspólny dokument „Ze wspólnej pamięci rodzi się inspiracja dla wspólnej teraźniejszości i przyszłości”, w którym nawiązują do listu z 1965 r.

Więcej o dokumencie niemieckich i polskich biskupów w 80. rocznicę wybuchu wojny: TUTAJ

- Z wielka troską pochylaliśmy się nie tylko nad lekcją historii, ale też nad lekcją naszej dojrzałości i odpowiedzialności za wspólne losy - mówił w katedrze bp Jan Kopiec o pracach nad przygotowaniem dokumentu. - Możemy uważać za duże osiągnięcie to, że dwa episkopaty krajów, które mają między sobą różnego rodzaju obciążenia stać na to, by wspólnie zatrzymać się i pomyśleć o darze pokoju, o który musimy zadbać. To wymaga ogromnej delikatności, by nikogo nie urazić, ale jednak zabiegać o prawdę i o to, co dalej będzie nas budowało - podkreślił.

Bp Jan Kopiec: Wtedy nie udało się zapobiec tragedii, dziś prośmy, by dobro wzięło górę nad złem   Modlitwa o pokój i za ofiary wojny odbyła się w gliwickiej katedrze. Mira Fiutak /Foto Gość

Biskup gliwicki dodał, że we współczesnych relacjach między państwami, a także między politykami, „dochodzą do naszych uszu pomruki słów nieprzyjaznych i niezapowiadających dążenia do zgody i jedności”. Ale też nasze serca nie są wolne od śladów takich postaw.

- Zgromadziliśmy się dzisiaj w katedrze, by dać świadectwo przejęcia się tym. Żeby historia nie zarzuciła nam, że byliśmy lekkomyślni i na czas nie podjęliśmy odpowiedzialnych działań dla podtrzymania pokoju - powiedział biskup gliwicki.

- 80 lat temu nie udało się zapobiec tej strasznej tragedii ludzi i całych narodów. Dziś apelujemy i prosimy, ożywmy wiarę w to, że nasze pokolenie będzie bardziej odpowiedzialne. Wtedy złość wzięła górę, dzisiaj chcemy prosić, by dobro i odpowiedzialność wzięły górę nad każdym złem - dodał.

Dzisiaj odbyło się też spotkanie przy Radiostacji Gliwickiej. W tym roku przypomniana została pierwsza ofiara II wojny światowej - Franz Honiok, powstaniec śląski i polski patriota. Jego postaci poświęcony został panel dyskusyjny, a w kościele Wszystkich Świętych odprawiona Msza św. w jego intencji.

Homilia biskupa Jana Kopca:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • halinkaa
    01.09.2019 11:10
    pomija się fakt, o władzach polskich przed II wojną, które do końca utrzymywały, że wojny nie będzie lub że nie jest ona takim zagrożeniem jak była, przez co ludność cywilna była całkowicie NIEPRZYGOTOWANA ani nie ostrzeżona, wielu cywilów mogło na czas kraj opuścić, lub ewakuować się w ustronniejsze tereny, żeby najgorsze czyli wkroczenie wojsk przeczekać, niektórzy nie umieli się otrząsnąć z szoku wcześniej utrzymywani w propagandzie "nie oddamy ani guzika" podsumowując ówczesne władze polskie niewiele mniej troszczyły się o los cywilów co okupanci, postawa nie rzadka do dziś dnia
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama