107,6 FM

Ocal nas, Panie: lecących w dół i ślepego przewodnika

Wyrzuć najpierw belkę ze swego oka. Łk 6,42b

Łk 6, 39-42

Jezus opowiedział uczniom przypowieść:
«Czy może niewidomy prowadzić niewidomego? Czy nie wpadną w dół obydwaj? Uczeń nie przewyższa nauczyciela. Lecz każdy, dopiero w pełni wykształcony, będzie jak jego nauczyciel.

Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku? Jak możesz mówić swemu bratu: „Bracie, pozwól, że usunę drzazgę, która jest w twoim oku”, podczas gdy sam belki w swoim oku nie widzisz? Obłudniku, usuń najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka brata swego».

Wyrzuć najpierw belkę ze swego oka.  Łk 6,42b

Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa ks. Jerzy Szymik
Gość Niedzielny

Ślepy ślepego i belka w oku. Obie przypowieści są właściwie o tym samym: o oczach i dobrym wzroku. Połączmy je: przyczyną ślepoty może być belka w oku. Fatalny jest przewodnik z belką w oku. Ściąga prowadzonych przez siebie w dół. Zdaje się, że trzeba obie te „okulistyczne” historie przyłożyć do mojego powołania i drogi życia. Czyż bowiem nie to właśnie – niewidoczna dla mojego oka belka w moim oku – bywa powodem, że niektórzy z prowadzonych przeze mnie lecą w dół? Kyrie eleison. Ocal nas, Panie, i lecących w dół, i mnie, ślepego przewodnika. Ty możesz wszystko.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamów newsletter