107,6 FM

Gliwice. Rozpoczęcie roku katechetycznego w katedrze

- Świat bardziej potrzebuje świadków niż nauczycieli - powiedział bp Andrzej Iwanecki do katechetów.

Nowy rok szkolny katecheci rozpoczęli Mszą św. w gliwickiej katedrze, której 7 września przewodniczył bp Iwanecki. Po niej wszyscy wysłuchali wykładu ks. prof. Piotra Tomasika o nowych wyzwaniach, przed jakimi stają nauczyciele religii.

Biskup Iwanecki podkreślał w kazaniu, że jednym z wymiarów katechezy jest praca i misja. Praca przyczynia się do rozwoju człowieka i jest drogą do świętości, a misja polega na przybliżaniu do Chrystusa. - Dzielona wiara, nadzieja i miłość nie pomniejsza się, ale wręcz odwrotnie - wzrasta w nas - powiedział.

Gliwice. Rozpoczęcie roku katechetycznego w katedrze   Mszy św. w katedrze przewodniczył bp Andrzej Iwanecki. Barbara Węglarska

Przypominał, że "świat bardziej potrzebuje świadków niż nauczycieli, bo słowa pouczają, a przykłady pociągają". Zachęcał, żeby katecheci byli stale w dialogu ze swoimi uczniami. Mówili im prawdę o nich samych, ale z delikatnością. Wskazywali na konsekwencje wyborów, które podejmują. Przekonywał, żeby patrzyli na ucznia oczami Pana Jezusa.

Wyzwania nowego roku katechetycznego

Następnie w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II ks. prof. Piotr Tomasik z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wygłosił wykład, w którym mówił m.in. o wyzwaniach, przed jakimi stają katecheci w związku z reformą systemu edukacji.

Wśród tych wyzwań wymienił np. sekularyzację, wpływy postmodernizmu negującego istnienie prawdy, upadek autorytetów, mentalność techniczną, utrwalaną przez wczesny kontakt dzieci z komputerem i telefonem, oraz kulturę medialną. Podkreślił, że z jednej strony należy wykorzystywać techniczne możliwości mediów do przekazywania treści katechezy, z drugiej jednak uczyć, jak wybierać to, co wartościowe, i jak się strzec przed manipulacją.

Czytaj dalej na kolejnej stronie >>>

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama