107,6 FM

Wicenaczelny GN o pojednaniu polsko-rosyjskim w niemieckim radiu publicznym

Zastępca redaktor naczelnego "Gościa Niedzielnego" Andrzej Grajewski udzielił polskiej redakcji publicznej niemieckiej stacji radiowej COSMO wypowiedzi na temat pojednania polsko-rosyjskiego.

- Czy jest możliwe takie pojednanie na miarę pojednania polsko-niemieckiego? - pytał red. Tomasz Kycia.

- To pojednanie jest możliwe, ale potrzebne są do tego warunki, które nastąpiły w relacjach polsko-niemieckich, czyli stanięcie w prawdzie, poczucie winy i opisanie, kto był sprawcą zbrodni – stwierdził dr Grajewski. Jego zdaniem, takich warunków - niestety - obecnie nie ma. Owszem, wielkie są zasługi niektórych środowisk rosyjskich (zwłaszcza Stowarzyszenia Memoriał, a także niektórych prokuratorów czy historyków) dla ujawnienia prawdy o sowieckich zbrodniach na Polakach oraz ich jednoznaczna, negatywna ocena tych tragedii. Był nawet gest ówczesnego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna, który podczas wizyty w Polsce w 1993 r. prosił o przebaczenie przy symbolicznej mogile katyńskiej.  - Ale decydującym elementem jest (obecna) polityka państwa - podkreślił. A ta nie tworzy dziś warunków do pojednania. Jesteśmy na "etapie kolejnego opisywania historii już raz opisanej przez rosyjskich naukowców" - zauważył były współprzewodniczący zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz członek Rady Programowej Centrum Dialogu Polsko-Rosyjskiego.

Tutaj znajdziesz pełne nagranie rozmowy (w języku polskim).

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama