107,6 FM

Kardynał Krajewski odwiedził obozowiska imigrantów w Apulii

W związku z obchodzonym w niedzielę przez Kościół Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski odwiedził w piątek obozowiska w Apulii na południu Włoch, gdzie mieszkają pracujący w gospodarstwach rolnych imigranci z Afryki.

O wizycie jałmużnika jako wysłannika Franciszka poinformował w komunikacie jego urząd podkreślając, że była ona wyrazem tego, iż papież "nie zapomina o wołaniu ostatnich".

Kardynał Krajewski odwiedził przypominające slumsy obozowiska i porzucone budynki gospodarcze w rejonie miasta Foggia, w których w fatalnych warunkach koczują tysiące robotników rolnych, w większości pochodzący z Afryki, przede wszystkim z Nigerii, Ghany, Senegalu i Gambii.

"Poprzez ten gest papież pragnie okazać swą bliskość wszystkim ofiarom wyzysku, spychania na margines i wykluczenia oraz zanieść im słowo nadziei, a także być ich głosem wołania o pomoc w społeczeństwie, rozwijającym w swoim wnętrzu tendencje do wyraźnego indywidualizmu, który w połączeniu z mentalnością utylitarną i pomnażany przez sieć medialną wytwarza globalizację obojętności" - napisano w nocie urzędu papieskiego jałmużnika.

W komunikacie przywołane też zostały słowa Franciszka o tym, że odpowiedź na współczesne migracje powinna zawierać się w czterech słowach: "przyjmować, chronić, promować i integrować".

"Ale słowa te nie odnoszą się tylko do migrantów i uchodźców. Wyrażają one misję Kościoła wobec wszystkich mieszkańców peryferii egzystencji, którzy muszą być przyjmowani, chronieni, promowani i integrowani" - podkreślono w oświadczeniu.

Kilkanaście lat temu na tych samych terenach w rejonie Foggii w gospodarstwach rolnych pracowali także Polacy, którzy często padali ofiarami wyzysku i niewolniczej pracy.

W niedzielę w 105. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy papież Franciszek odprawi mszę w Watykanie.

« 1 »
  • Jozef
    27.09.2019 20:42
    To inny kardynal niz nasi krajowi.Tylko z ubioru im podobny.Poprostu apostol.Szacunek dla niego i papieza.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama