107,6 FM

Gliwice. Konferencja dla księży i świeckich

Bp Andrzej Siemieniewski i Aleksander Bańka na konferencji "Razem w służbie Kościołowi" w Gliwicach.

Na konferencję "Razem w służbie Kościołowi", która odbędzie się w najbliższą sobotę, zaproszeni są księża i świeccy liderzy, by razem odkrywać możliwości i modele współpracy w wielu przestrzeniach, za które razem są odpowiedzialni w parafii, dekanacie czy diecezji.

Program konferencji został tak pomyślany, by oddać głos jednym i drugim. Wystąpią bp Andrzej Siemieniewski z Wrocławia (na temat misji świeckich w Kościele) i dr Aleksander Bańka, członek rady duszpasterskiej Archidiecezji Katowickiej i świecki lider archidiecezjalnego Centrum Duchowości Ruchu Światło–Życie (na temat zasad współpracy w posłudze). Po nich panel dyskusyjny poprowadzi bp Andrzej Iwanecki.

- Idea konferencji jest taka, żeby coraz lepiej siebie rozumieć, szanować się wzajemnie i coraz bardziej rozpoznawać drogę wspólnego działania w Kościele - mówi ks. Artur Sepioło, dyrektor Sekcji ds. Nowej Ewangelizacji gliwickiej kurii, która razem z Inicjatywą Missio organizuje to spotkanie.

Gliwice. Konferencja dla księży i świeckich   Aleksander Bańka. Henryk Przondziono /Foto Gość

- Ksiądz musi nadal pozostać pasterzem, bo to jest jego główna rola i nie może tej pasterskiej troski rozmienić czy oddać. Świeccy natomiast mają rosnąć w swojej posłudze, czyli tych dziedzinach, w których są kompetentni, wykształceni i przygotowani, które dają im możliwość działania zarówno w przestrzeniach materialnych, jak i duchowych. Dopiero kiedy ta rozmaitość charyzmatów zostanie połączona, wtedy jest możliwość normalnego funkcjonowania w Kościele - przekonuje ks. Sepioło.

Mariusz Mycielski, lider wspólnoty"„W Drodze" ze Świerklańca i świecki koordynator Odnowy w Duchu Świętym diecezji gliwickiej, również nie ma wątpliwości co do potrzeby takiego spotkania.

- W rzeczywistości parafialnej nie zawsze jest na to miejsce albo nie traktujemy się po bratersku. Dzisiaj w ruchach i wspólnotach jest wielu świeckich gotowych i przygotowanych do wzięcia większej odpowiedzialności za Kościół lokalny, szczególnie w wymiarze misyjnym, a więc obejmującym tych, którzy znajdują się poza kręgiem oddziaływania parafii. Pragnieniem wielu liderów jest, by wspólnie z  proboszczami rozeznawać to, czego Pan Bóg pragnie dla ich parafii. A  potem tę wizję razem realizować - wyjaśnia.

Konferencja dla księży i liderów świeckich odbędzie się 12 października, od godz. 10 do 14, w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach. Zapisy i szczegółowe informacje na: www.ne.kuria.gliwice.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama