107,6 FM

Jesteś kierowcą? Pamiętaj o korytarzu życia - życie ma pierwszeństwo!

W wielu sytuacjach szybkie dotarcie służb ratunkowych do poszkodowanych zależy od wcześniejszych decyzji innych uczestników ruchu drogowego. Co możesz zrobić, aby ułatwić im dotarcie na miejsce wypadku? Poznaj 5 zasad właściwego zachowania kierowcy podczas jazdy w korku.

Polskie drogi są w wielu miejscach mocno zakorkowane. Dla zwykłego uczestnika ruchu drogowego to po prostu powód do zdenerwowania i poczucie straty czasu i paliwa. Jednak dla wielu osób - czy to uczestników wypadków drogowych, czy w ogóle osób oczekujących na pomoc służb ratunkowych (choćby w swoich domach) nieprzejezdne drogi to sprawa życia i śmierci. Często o skuteczności udzielenia pomocy decydują minuty, a nawet sekundy. Co wszyscy możemy zrobić, aby ułatwić służbom dotarcie na czas?

ŻYCIE MA PIERWSZEŃSTWO - PODAJ DALEJ!
Serwis Remiza_pl

Jakich zasad przestrzegać, by możliwe było stworzenie "korytarza życia"?

Podstawową zasada jest tworzenie w zakorkowanych ciągach komunikacyjnych tzw. korytarza życia, czyli miejsca, które umożliwi sprawny przejazd karetce pogotowia, straży pożarnej czy policji. W wielu krajach kultura jazdy jest na takim poziomie, że kierowcy dojeżdżając do zatoru drogowego od razu ustawiają się tak, aby przejazd pojazdów uprzywilejowanych był możliwy. U nas musimy się jeszcze tego nauczyć. Jakich zasad powinniśmy przestrzegać na drodze, aby korytarz życia powstawał w sposób sprawny?

1. Pamiętaj o konieczności stworzenia tej przestrzeni już w chwili dojazdu do korka, a nie dopiero, gdy usłyszysz syrenę karetki.

2. Gdy widzisz, że przed Tobą tworzy się korek zjedź na zewnętrzny bok pasa. 

3. W przypadku, gdy autostrada ma dwa pasy, kierowcy na lewym zjeżdżają zawsze - na lewo, kierowcy na pozostałych pasach - na prawo.

4. Zawsze stojąc w korku pozostawiaj między swoim samochodem a autem stojącym przed Tobą na tyle przestrzeni, aby można było jeszcze nieco zjechać na bok w razie akcji ratunkowej.

5. NIGDY nie wykorzystuj korytarza życia do wyprzedzania czy próby wycofania się z korka.

Pamiętaj, że nawet kiedy nie jesteś uczestnikiem wypadku, życie innych w tym zakresie leży też w Twoich rękach.

Jesteś kierowcą? Pamiętaj o korytarzu życia - życie ma pierwszeństwo!

 

 

« 1 »
  • Anonim (konto usunięte)
    18.10.2019 12:44
    Pomysł mi się podoba. Tylko w jakich to krajach tak się kierowcy zachowują? Bo w Anglii jest odwrotnie.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama