107,6 FM

Konkurs "Książka Historyczna Roku" odwołany

12. edycja konkursu "Książka Historyczna Roku" została unieważniona. Jak poinformowali w piątek w oświadczeniu organizatorzy konkursu – Telewizja Polska, Polskie Radio, IPN i Narodowe Centrum Kultury - decyzja jest podyktowana "troską o wiarygodność i prestiż Nagrody".

Konkurs "Książka Historyczna Roku" o nagrodę im. Oskara Haleckiego dotyczy najlepszych publikacji naukowych i popularnonaukowych, które są poświęcone dziejom Polski w XX w.

Jako pierwszy o odwołaniu tegorocznej edycji konkursu poinformował prof. Antoni Dudek, przewodniczący jury konkursu, który zrezygnował z zasiadania w tym gremium, podobnie jak dr hab. Sławomir Cenckiewicz, w proteście przeciwko wycofaniu z konkursu książki "Wołyń zdradzony, czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA" Piotra Zychowicza.

W czwartek trójka z czwórki organizatorów konkursu - Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. i Narodowe Centrum Kultury (bez IPN) - poinformowała na stronie wydarzenia, że książka "Wołyń zdradzony" została z niego wycofana. Wyjaśniono, że decyzja ta "jest zgodna z paragrafem 7 pkt. 3 regulaminu konkursu", który brzmi: "Organizatorzy mogą odmówić przyjęcia książek lub wycofać je z Konkursu, jeżeli zostaną zidentyfikowane uchybienia wobec niniejszego Regulaminu".

Decyzja o wycofaniu książki Zychowicza wywołała kontrowersje i protesty. Cenckiewicz wskazał, że odbyło się to "bez wiedzy i zgody jury", a rzecznik IPN Adam Stefan Lewandowski poinformował, że decyzja nie była uzgodniona z Instytutem - będącym jednym z organizatorów.

W piątek prof. Dudek jako pierwszy poinformował, że cały konkurs został odwołany.

"W zaistniałej sytuacji decyzję organizatorów o unieważnieniu 12. edycji konkursu Nagroda Historyczna Roku im. Oskara Haleckiego uważam za w pełni uzasadnioną. Równocześnie pragnę gorąco przeprosić autorów i autorki wszystkich prac nominowanych w tej edycji konkursu za powstałą sytuację. Chcę też oświadczyć, że z uwagi na niedopuszczalne w mojej ocenie zachowanie niektórych organizatorów konkursu, nie widzę dalszej możliwości uczestnictwa w pracach jury. Popierając samą ideę konkursu wspierającego czytelnictwo książek historycznych, równocześnie uważam, że jego dotychczasowa formuła organizacyjna została skompromitowana" - napisał Antoni Dudek w oświadczeniu zamieszczonym na portalu interia.pl.

Później decyzja o odwołaniu konkursu została potwierdzona na stronie wydarzenia.

"Organizatorzy Konkursu «Książka Historyczna Roku» – Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury – w związku z kontrowersjami związanymi z konkursem wspólnie podjęli decyzję o unieważnieniu tegorocznej edycji. Decyzja jest podyktowana troską o wiarygodność i prestiż Nagrody" - napisano.

« 1 2 »
  • halinkaa
    26.10.2019 15:41
    coś jednostronnie o dobrych Niemcach w tym dziele, a kto niby powołał batalion Nachtigall i inne tym podobne , Niemcy ponoszą odpowiedzialność za te ludobójstwa zgodnie z obecnym i poprzednim prawem - to była ich strefa okupacyjna, AK pod koniec wojny była przefiltrowana po wierchu przez ruskich - stąd wiele "nietrafionych" decyzji po ich myśli, zresztą jak na ówczesne warunki raczej to nie dziwi
    doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama