107,6 FM

Dąbrowa Górnicza upamiętni "Chudego Wilka"

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Henryka Glassa "Chudego Wilka" odbędzie się w bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.

Henryk Glass jest jednym z twórców polskiego skautingu i harcerstwa. Urodził się 19 maja 1896 r. w Dąbrowie Górniczej. Był członkiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, p.o. naczelnikiem tajnego harcerstwa na Rusi i w Rosji, żołnierzem i oficerem wywiadu WP, ekonomistą, doktorem nauk politycznych. Jego przygoda z harcerstwem rozpoczęła się w gimnazjum. Mieszkał wtedy w Kijowie, do którego przeniósł się z rodziną, kierował tajną polską Korporacją Uczniowską i wstąpił do działającego nieoficjalnie harcerstwa.

W czasie II wojny światowej był najpierw żołnierzem września 1939 r. Brał udział w powstaniu warszawskim, był członkiem organizacji „Nie”. Poszukiwany przez NKWD i UB uniknął aresztowania, wyjeżdżając latem 1945 r. na Zachód. Zamieszkał w Londynie, pozostając do końca czynnym w działalności harcerskiej i niepodległościowej - antykomunistycznej. Zmarł 14 stycznia 1984 r. Prochy jego oraz żony Elżbiety z d. Grabskiej przeniesiono w 2006 r. i złożono w grobie rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

W niedzielę 27 października o 11.30, w bazylice pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej przy ul. Królowej Jadwigi 17 odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej tego wybitnego dąbrowianina. W uroczystości weźmie udział dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

Tablicę sfinansowało Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.

Dąbrowa Górnicza upamiętni "Chudego Wilka"   Henryk Glass był współautorem podręcznika "Książeczka harcerza". Archiwum prywatne
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama