107,6 FM

Holenderscy pediatrzy chcą eutanazji dla dzieci poniżej 12 roku życia

„Dzieci poniżej 12 roku życia też mają prawo do eutanazji” – twierdzą holenderscy lekarze. W sprawozdaniu złożonym przez trzy uniwersyteckie szpitale w niższej izbie parlamentu czytamy, że 84 procent holenderskich pediatrów uważa eutanazję w tej grupie wiekowej za konieczną. Ich zdaniem tak młody człowiek może świadomie zdecydować, że nie chce żyć. To pierwszy krok do zmiany prawa na bardziej liberalne, jak to miało już miejsce w Belgii.

W Holandii od 2004 roku możliwe jest zabicie dziecka do pierwszego roku życia oraz pomiędzy 12 a 16 rokiem życia za zgodą rodziców. Grupa 1-12 była jednak dla zwolenników „wspomaganej śmierci” aż do teraz niedostępna. Do zmian sprowokowała historia małego Luuka, którą żyła cała Holandia. Dziecko cierpiało na nieuleczalną chorobę genetyczną, która wyniszczyła jego organizm. Pod koniec życia czterolatek ważył zaledwie nieco ponad 6 kg i miał mniej niż 84 cm wzrostu. Rodzice chcieli dla niego eutanazji, na co nie zgodzili się lekarze, powołując się na prawo.

„Po co czekać, aż choroba zabierze chore dziecko?” – argumentuje dr Eduard Verhaegen, czołowy propagator eutanazji w Holandii. Jego zdaniem w przypadku bardzo ciężko chorych dzieci, którym w ostatnim etapie życia może towarzyszyć wiele cierpienia i których umieranie może trwać tygodniami, warto dopuścić możliwość eutanazji.

W sprawozdaniu wypowiedziało się 32 lekarzy z grupy, która w ostatnich latach zajmowała się leczeniem młodych, ciężko chorych pacjentów. Ich zdaniem w 46 na 359 przypadków eutanazja byłaby najlepszym rozwiązaniem. Dlatego Stowarzyszenie Holenderskich Pediatrów wezwało parlament do podążania drogą Belgii. Prawo nie określa tam granic wiekowych dla eutanazji, a troje dzieci poniżej 9, 11 i 17 roku życia otrzymało już śmiertelny zastrzyk.

Dziś jedna czwarta zgonów w Holandii jest spowodowana ingerencją drugiego człowieka. Eutanazja stała się podstawową usługą zdrowotną objętą comiesięczną składką, którą każdy obywatel holenderski płaci swojej firmie ubezpieczeniowej. Jest to również bardzo dochodowy biznes: za każdy śmiertelny zastrzyk przeprowadzony przez lekarza firmy ubezpieczeniowe płacą klinice ok. 3000 euro.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Shymon
  29.10.2019 05:05
  32 bezradnych, może niedouczonych, może leniwych a z pewnością będących nihilistami lekarzy stwierdziło, że spośród 359 chorych dzieci 46 powinno się zabić. Wypowiedzieli swoje zdanie i znalazło ono uznanie całej Holandii. Otwarli tym samym szeroko bramę złemu - teraz każdy Holender może zostać zabity w każdym wieku w zgodzie z prawem.
  doceń 21
 • Muminekk
  29.10.2019 08:01
  Przerażające!!! Tragiczne!!! Nieludzkie!!!!
  doceń 20
 • paszczyk2
  29.10.2019 15:09
  Obawiam się, że żadne z tych nieszczęsnych 46 dzieci nie widziało księdza, który zgodnie z zaleceniem św. Jakuba udzielałby namaszczenia chorych: "Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie..." (Jk 5,14-15). Obawiam się, że lekarze zamiast sprowadzić księdza wolą sprowadzić kostuchę. I to w sposób systemowy, prawnie usankcjonowany. Chodzi pewnie o tę odrobinę wiary. Przestroga dla Polski i każdego z nas: odsuniesz Boga w nicość, sam w tę nicość trafisz.
  doceń 10
 • Karinka
  04.11.2019 11:14
  W Holandii niestety temat ten jest mocno rozdmuchany, a z tego co wiem, aktualnie jednak nie ma co liczyć na to, by ktokolwiek zgodził się na coś podobnego. Planowana jest jednak także inna nowelizacja z tym zwiążana: https://glospolski.nl/masz-juz-dosc-wez-tabletke-nowy-projekt-eutanazji-w-holandii/ ale dotyczy to przede wszystkim osób w podeszłym wieku, póki co więc raczej temat eutanazji dzieci nie ma szans
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama