107,6 FM

Dziś ewangelicy obchodzą Święto Reformacji

Święto Reformacji obchodzą 31 października ewangelicy na całym świecie. Przypada ono w rocznicę ogłoszenia w 1517 r. przez ks. Marcina Lutra słynnych 95 tez przeciwko odpustom, przeznaczonych do dysputy na uniwersytecie w Wittenberdze.

Wystąpienie to zapoczątkowało Reformację. Stała się ona początkiem końca jedności chrześcijaństwa zachodniego, zapoczątkowując kolejne podziały w coraz to słabszych i mniejszych Kościołach. Wspomnienie tego wydarzenia dotyczy w zasadzie głównie luteran, ale nawiązują doń również ewangelicy, reformowani i metodyści.

Według samych ewangelików wspominanie Reformacji nie jest świętowaniem rozdarcia w Kościele, ale ma ono swój wymiar teologiczny, który może być bliski wszystkim chrześcijanom. Pamiątkę Reformacji obchodzi się po to, by wciąż na nowo uświadamiać sobie, co przyniosła ona dobrego.

Luteranie i inni ewangelicy uważają, że odnowa, która dokonała się w XVI wieku, nie była wydarzeniem jednorazowym, ale że jest procesem. Kościół jako społeczność złożona równocześnie ze świętych i grzeszników, wciąż na nowo wymaga oczyszczenia i odnowienia, czyli reformy. Potrzebuje jej każdy, niezależnie od przynależności wyznaniowej. Istotą prawdziwego życia z Bogiem jest nieustanne nawracanie się do Niego, ciągłe, żmudne naprawianie swego życia według zasad Ewangelii.

Święto Reformacji jest dla ewangelików dniem wolnym, zagwarantowanym ustawowo. Na całym świecie spotykają się oni zwykle w tym dniu na uroczystym nabożeństwie, ale wspominają Reformację również podczas nabożeństwa w jedną z sąsiadujących ze świętem niedziel.

Toczący się od lat dialog teologiczny między obu Kościołami doprowadził do zbliżenia stanowisk na przykład w kwestiach usprawiedliwienia. 31 października 1999 r. – właśnie w święto Reformacji – podpisano w Augsburgu, kolebce Reformacji, wspólną Deklarację katolicko-luterańską nt. nauki o usprawiedliwieniu. Różnice dotyczą m.in. roli i znaczenia Pisma Świętego, interpretacji ofiary Mszy św. czy urzędu w Kościele – te właśnie zagadnienia na początku XVI w. podzieliły katolików i zwolenników Lutra.

Protestantyzm, którego luteranizm jest częścią, stanowi drugą pod względem liczby wyznawców, po katolicyzmie, gałąź chrześcijaństwa. Liczy ok. 400 mln członków.

« 1 2 »
 • saherb
  31.10.2019 09:32
  Kościół nie powinien być organizowany "pod siebie" (czyli dla ludzi i ich szkodliwych fanaberii i różnych wymysłów), ale "pod Chrystusa", czyli zgodnie z nakazami Ewangelii.
 • teofanes
  31.10.2019 09:58
  Reformacja Lutra, Kalwina, Zwinglego, Karlastadta, Bucera, Melanchtona przyniosła Europie i światu mnóstwo nieszczęścia. W XVI i XVII wieku spowodowała wybuch nienawiści na tle religijnym (wojna we Francji 1561-1594), w Niderlandach (II poł. XVI wieku), wojna domowa w Anglii (1642-1649) i wreszcie wojna 30-letnia (1618-16148). W tych wojnach zginęły miliony ludzi, oraz popełniono mnóstwo trudnych do pojęcia okrucieństw. Był to okres bez porównania gorszy dla Europy w odniesieniu do tego, co się działo kiedykolwiek wcześniej (w średniowieczu). Stroną atakującą byli głównie protestanci (o tym milczą stronniczo pisane podręczniki historii), zwłaszcza kalwiniści we Francji i Niderlandach, purytanie w Anglii i szwedzcy luteranie (ci sami, którzy w latach 1655-1657 plądrowali Polskę).
  Reformacja była zła również przez to, że w stosunku do swoich przeciwników (głównie katolików, choć nie tylko) była skrajnie nietolerancyjna. Dążyła do unicestwienia swoich przeciwników (np. króla Elżbieta I w Anglii wobec katolików). A przede wszystkim protestantyzm dokonał redukcji kultu Bożego, spłycenia Bożych tajemnic, w efekcie doprowadził w Europie do deizmu, a później do ateizmu. Dziś sekty protestanckie, w większości, są to martwe skorupy chrześcijańskie, które prawie nikogo nie pobudzają do wiary. W większości istnieją jako twory historyczne.
  31 października to dzień, w którym powinno się przepraszać Pana Boga za to, co zrobili źli chrześcijanie podczas Reformacji i zaraz po niej (część katolików także pozostawała po złej stronie, zwłaszcza świeccy monarchowie, cesarze, królowie, którzy katolicyzm traktowali instrumentalnie). To powinien być dzień wstydu i skruchy.
  doceń 29
 • proMiriam
  31.10.2019 11:43
  Nie ma się z czego cieszyć. Nie ma czego świętować. Ani czego wspominać. Zresztą świat duchowy wie to lepiej od nas: nie bez przyczyny i nieprzypadkowo tzw. halloween podpiął się pod tzw. święto tzw. reformacji...
  doceń 26
 • saherb
  01.11.2019 07:21
  Obchodzenie Święta Reformacji to tak jakby Polska obchodziła "Święta Rozbiorów".
  doceń 21
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama