107,6 FM

Kiedy zaczyna się życie człowieka? Na to pytanie odpowiadali amerykańscy biolodzy

W dyskusji na temat życia nienarodzonego Amerykanie chcą słuchać przede wszystkim naukowców. A naukowcy zajmujący się naukami biologicznymi zgadzają się co do faktu, że życie człowieka zaczyna się w momencie poczęcia.

W pracy naukowej „Konsensus Biologów w kwestii pytania »Kiedy zaczyna się życie?«”, Steve Jacobs z Uniwersytetu Chicago zadał pytania dotyczące początków życia człowieka grupie 5 502 naukowców z 1 058 instytucji akademickich, zajmujących się naukami biologicznymi.

Naukowiec zadał biologom biorącym udział w badaniu cztery pytania. W pierwszym i drugim zapytał on biologów, czy zgadzają się z opiniami o zapłodnieniu jako o początku nowego organizmu. W trzecim pytaniu naukowiec z Chicago spytał badanych, czy zgadzają się z twierdzeniem, że zapłodnienie jest początkiem życia ludzkiego. W czwartym Steven Jacobs poprosił naukowców zajmujących się naukami biologicznymi, żeby sami wskazali moment, w którym ich zdaniem, zaczyna się życie człowieka.

Odpowiadając na pytania zamknięte, 95 proc. (5 212) biologów zgodziło się z opiniami wskazującymi na zapłodnienie jako moment początku życia ludzkiego. W wypadku otwartego pytania, badani wskazywali na różne punkty w momencie ciąży, jako początek życia ludzkiego. Jednak zdecydowana większość z nich (68 proc.) wskazywała na momenty, które autor zaklasyfikował jako zapłodnienie.

Steve Jacobs zapytał też badanych biologów o poglądy polityczne. W zdecydowanej większości byli to liberałowie (89 proc.) i wyborcy Demokratów (92 proc.). W badaniu wystąpiła więc nadprezentacja postaw politycznych, które sprzyjają poparciu dla aborcji. Mimo tego badani zaprezentowali naukowe podejście, wskazując zapłodnienie jako początek życia ludzkiego.

Jak podkreśla autor badania, aż 81 proc. Amerykanów w dyskusji o aborcji najbardziej chce się kierować zdaniem naukowców. A jak pokazuje zaprezentowane przez Stevena Jacobsa badanie, naukowcy zajmujący się naukami biologicznymi wskazują zapłodnienie jako początek życia ludzkiego.

Artykuł naukowy Stevena Jacobsa dostępny jest w bazie Social Science Research Network.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • kolo
  08.11.2019 12:09
  Nauka od zawsze potwierdzała to że życie rozpoczyna się od poczęcia. Lewicowa ideologia jednak zawsze z tym walczyła, bo to nie pasowało do ich teorii. To tak jak z definicją płci. Lewicowi propagatorzy twierdzą że płeć sobie można dowolnie wybrać. A co na to nauka? Chromosom X oraz Y to nie jest coś co sobie sami "wybieramy". Inny przykład to wykreślenie homoseksualizmu z listy chorób. Nie było żadnych naukowych podstaw ku temu, ale pasowało to ideologicznie. A lewicowcy mają się za takich postępowych.... fakty jednak wskazują że jest dokładnie przeciwnie.
 • Kocór
  08.11.2019 21:04
  @Dremor.
  Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne podjęło decyzję o wykreśleniu homoseksualizmu z listy chorób w sposób wolny od jakichkolwiek nacisków aktywistów homoseksualnych.

  W 1968 r. aktywiści gejowscy manifestowali na zebraniach Komisji Taksonomicznej APA, domagając się uczestnictwa w spotkaniach, na co w końcu wyrażono zgodę.

  Decyzja o wykreśleniu homoseksualizmu z listy chorób została podjęta na dorocznym Kongresie Psychiatrów Amerykańskich. Przez trzy lata, od 1970 do 1972 roku, kiedy podejmowano problem homoseksualizmu, aktywiści homoseksualni wpadali na spotkania i rozbijali je. Krzyczeli: "Przestańcie nas zabijać, wy nas nienawidzicie".
  W roku 1970 wykład Irvinga Biebera na temat homoseksualizmu i transseksualizmu został przerwany przez osobę z zewnątrz, w tajemnicy wprowadzoną na spotkanie psychiatrów. Jak opisuje zajście Bayer (1981), naukowiec został m.in. nazwany "matkojebcą"
  W roku 1971 APA zdecydowało się na zorganizowanie w czasie Kongresu Psychiatrów Amerykańskich dyskusji panelowej - nie o homoseksualizmie, a prowadzonej przez homoseksualistów. Jedynym psychiatrą w grupie panelowej był Robert Spitzer, występujący jednak tylko jako moderator dyskusji. Jedynymi kwalifikacjami pozostałych osób do zabierania głosu w dyskusji panelowej był fakt... że są homoseksualistami. Można to porównać z propozycją, by jako eksperta w sprawie porodu kleszczowego na sympozjum ginekologów powołać kobietę, która w ten sposób rodziła.W tym samym czasie grupa postępowych i gejowskich psychiatrów zaangażowała lewicowego aktywistę Franka Kameny'ego i działaczy Gay Liberation Front. Z podrobionymi dokumentami uwierzytelniającymi wdarli się oni na zamknięte spotkanie psychiatrów w czasie Kongresu.
  Kameny porwał mikrofon i wygłosił następująca deklarację: "Psychiatria jest wcielonym wrogiem. Psychiatria wypowiedziała bezlitosną wojnę w celu naszej eksterminacji... Odrzucamy was, jako naszych właścicieli. Możecie to uznać za deklarację wojny." Mimo tej deklaracji kilka godzin później ta sama grupa aktywistów poprowadziła wspomnianą wyżej dyskusję panelową na temat homoseksualizmu (10).

  Opisany wyżej incydent był tylko jednym z wielu. Po szczegółowy opis nacisków wywieranych na APA oraz negatywnych konsekwencji usunięcia homoseksualizmu z listy chorób zapraszam do następujących lektur:

  Satinover J.B., M.D., Ph.D. (2005) The "Trojan Couch": How the Mental Health Associations Misrepresent Science, NARTH

  Socarides, W. Ch. M.D. (1978) The Sexual Deviations and the Diagnostic Manual. American Journal of Psychotherapy, 32/3
  doceń 4
 • Kocór
  08.11.2019 22:41
  @ Dremor. Kinsley naukowiec i autorytet? Alfred pochodził z religijnej rodziny, był nieśmiałym chłopcem. W czasie studiów porzucił wiarę w Boga. Późno zafascynował się seksem. Między innymi homoseksualnym. Zaczął wtedy zabiegać na uczelni o powierzenie mu badań nad seksualnością. I – choć był entomologiem, badaczem os galasówek – udało mu się. Pieniędzmi na badania hojnie sypnęła fundacja Rockefellera. Kinsey, podkreślał, że jego misją było "wyeliminowanie płciowych opresji i przepisów prawnych oraz zachowań będących pozostałością judeochrześcijańskiego światopoglądu". Jego zdaniem, to ograniczenia w zakresie seksualności są odpowiedzialne za rozwody, choroby weneryczne, gwałty, nieślubne dzieci, przestępczość nieletnich, rozwiązłość, homoseksualizm, cudzołóstwo i wykorzystywanie seksualne dzieci. Ponadto stwierdził, że Amerykanie winni przyznać się do tego, że są z natury rozwiąźli.
  Swoje "badania" Kinsey prowadził na wyselekcjonowanej grupie dewiantów seksualnych nie odzwierciedlającej rzeczywistego przekroju amerykańskiego społeczeństwa:
  - z 5300 badanych 1200 to skazani za przestępstwa seksualne (często zabójstwa na tle seksualnym) więźniowie
  - pozostali to bywalcy knajp homoseksualnych, łaźni itp.
  Podobnie rzecz ma się w stosunku do badania nad grupą żeńską- bardzo wiele z badanych kobiet trudniło się najstarszym zawodem świata, do mężatek zaś zaliczano kobiety przynajmniej rok żyjące z mężczyzną pod jednym dachem, ale niekoniecznie będące w związku małżeńskim.Ogłosił, że połowa Amerykanów zdradza żony, a 26 proc. Amerykanek – mężów. Że seks przedmałżeński to norma, a co dziesiąty mężczyzna jest homoseksualny.Historyk Paul Robinson ocenia raport: „Podkopując ustalone normy seksualne, Kinsey dał pierwszeństwo masturbacji i homoseksualizmowi, które były jego własnymi upodobaniami”.Najbardziej szokujące w obu raportach Kinseya są fragmenty o seksualności dzieci. Większość danych zespół Kinseya uzyskał tu dzięki... molestowaniu lub gwałceniu dzieci.
 • Kocór
  11.11.2019 19:13
  @ Dremor Piszesz że raport posłużył jako podstawa badań naukowych i punkt wyjścia. Raport to oszustwo i manipulacja który został uznany jako naukowy. Opublikowane przez Kinseya raporty stały się zasiewem wielkiego zła, które rozprzestrzeniło się nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także na niemal całym świecie.Rewolucja seksualna 1968 roku zebrała tragiczne plony: rozwiązłość seksualną – promowaną hasłem „wolnej miłości”, legalizację antykoncepcji, aborcji, pornografii, dekryminalizację prostytucji, lawinowy wzrost ciąż i aborcji u nastoletnich dziewcząt, epidemię chorób wenerycznych (w tym rozprzestrzenienie się AIDS), liczne rozwody, wprowadzenie obowiązkowej (i demoralizującej) edukacji seksualnej w szkołach publicznych.
  Do dziś badania Kinseya przywoływane są jako wiarygodne źródła wiedzy o ludzkiej seksualności a ich autor przedstawiany jest jako wybitny naukowiec, który wniósł jeden z ważniejszych wkładów w dziedzinę seksuologii.
  Prof. Lew-Starowicz - seksuolog ." Ja się na Kinseyu wychowałem. Kiedy zacząłem zajmować się seksuologią, wczytywałem się w jego dzieła. Jego nazwisko jest wryte w świadomość seksuologów. W publikacjach odnosimy się do jego badań. Kinsey to jeden z najwybitniejszych pionierów seksuologii. Gdyby przyznawano Noble z seksuologii, z pewnością powinien otrzymać."(Prof. Lew-Starowicz o słynnym Raporcie Kinseya
  5 marca 200
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama