107,6 FM

Kiedy zaczyna się życie człowieka? Na to pytanie odpowiadali amerykańscy biolodzy

W dyskusji na temat życia nienarodzonego Amerykanie chcą słuchać przede wszystkim naukowców. A naukowcy zajmujący się naukami biologicznymi zgadzają się co do faktu, że życie człowieka zaczyna się w momencie poczęcia.

W pracy naukowej „Konsensus Biologów w kwestii pytania »Kiedy zaczyna się życie?«”, Steve Jacobs z Uniwersytetu Chicago zadał pytania dotyczące początków życia człowieka grupie 5 502 naukowców z 1 058 instytucji akademickich, zajmujących się naukami biologicznymi.

Naukowiec zadał biologom biorącym udział w badaniu cztery pytania. W pierwszym i drugim zapytał on biologów, czy zgadzają się z opiniami o zapłodnieniu jako o początku nowego organizmu. W trzecim pytaniu naukowiec z Chicago spytał badanych, czy zgadzają się z twierdzeniem, że zapłodnienie jest początkiem życia ludzkiego. W czwartym Steven Jacobs poprosił naukowców zajmujących się naukami biologicznymi, żeby sami wskazali moment, w którym ich zdaniem, zaczyna się życie człowieka.

Odpowiadając na pytania zamknięte, 95 proc. (5 212) biologów zgodziło się z opiniami wskazującymi na zapłodnienie jako moment początku życia ludzkiego. W wypadku otwartego pytania, badani wskazywali na różne punkty w momencie ciąży, jako początek życia ludzkiego. Jednak zdecydowana większość z nich (68 proc.) wskazywała na momenty, które autor zaklasyfikował jako zapłodnienie.

Steve Jacobs zapytał też badanych biologów o poglądy polityczne. W zdecydowanej większości byli to liberałowie (89 proc.) i wyborcy Demokratów (92 proc.). W badaniu wystąpiła więc nadprezentacja postaw politycznych, które sprzyjają poparciu dla aborcji. Mimo tego badani zaprezentowali naukowe podejście, wskazując zapłodnienie jako początek życia ludzkiego.

Jak podkreśla autor badania, aż 81 proc. Amerykanów w dyskusji o aborcji najbardziej chce się kierować zdaniem naukowców. A jak pokazuje zaprezentowane przez Stevena Jacobsa badanie, naukowcy zajmujący się naukami biologicznymi wskazują zapłodnienie jako początek życia ludzkiego.

Artykuł naukowy Stevena Jacobsa dostępny jest w bazie Social Science Research Network.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama