107,6 FM

Dlaczego 11 listopada? Poznaj historię daty Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada został oficjalnie ogłoszony świętem niepodległości dopiero w 1937 r. Dlaczego akurat 11 listopada? I czy Polacy w 1938 roku mogli sobie zdawać sprawę, że świętują niepodległość po raz ostatni?

Posłuchaj radiowej relacji z obchodów Święta Niepodległości w 1938 roku. Słychać dźwięk maszerujących w defiladzie oddziałów, wiwaty na cześć grup regionalnych z odzyskanego Zaolzia.

Święto obchodzone 11 listopada zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 r. Później zniesione 22 lipca 1945 r. Przywrócone ustawą z 1989 r. Dlaczego to właśnie 11 listopada świętujemy odzyskanie niepodległości, opowiada w nagraniu historyk, prof. Zygmunt Woźniczka w audycji Radia eM z cyklu „A to historia”.

Czytaj w nowym "Gościu":

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama