107,6 FM

Szczyrk: Osiem ofiar śmiertelnych wybuchu gazu

Znaleziono kolejne dwie ofiary wybuchu gazu. W sumie w eksplozji zginęło osiem osób: czworo dzieci i czworo dorosłych - poinformował w czwartek rano wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Wojewoda zapewnił, że bliscy ofiar zostali otoczeni wsparciem i opieką wszystkich służb – zarówno samorządowych, jak i wojewódzkich.

Proszę o modlitwę w intencji osób, które zginęły wskutek wybuchu gazu w Szczyrku, oraz w intencji ich rodzin i bliskich. Wyrazem solidarności niech będzie nasze duchowe wsparcie - zaapelował w czwartek przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski do modlitwy wezwał za pośrednictwem Twittera.

„Jestem myślą i sercem ze wszystkimi poszkodowanymi w wyniku eksplozji w Szczyrku. Wspieram modlitwą wszystkich ratowników i osoby poszukujące poszkodowanych. Wszystkich diecezjan proszę o modlitwę, zwłaszcza w intencji poszukiwanych osób i ich rodzin” – wezwał biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.

W środę wieczorem, około godz. 18.30, doszło do wybuchu gazu w domu jednorodzinnym w Szczyrku. Z informacji wówczas udzielonych przez działającą na miejscu straż pożarną wynika, że w domu prawdopodobnie mieszkało dziewięć osób. Wiadomo, że jedna z nich była w czasie wybuchu w pracy.

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) poinformowała PAP w nocy ze środy na czwartek, że "najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy w Szczyrku w środę wieczorem było uszkodzenie gazociągu średniego ciśnienia podczas robót wykonywanych przez firmę AQUA System".

PGS przekazała, że "roboty budowlane nie dotyczyły systemu gazowniczego, ani nie były wykonywane na zlecenie spółki gazownictwa". "Nie były także nadzorowane przez specjalistów gazownictwa" - wskazano.

Spółka przekazała, że powołano specjalną komisję, która zbada bezpośrednią przyczynę uszkodzenia gazociągu, wynik jej prac powinien być znany w ciągu doby od momentu rozpoczęcia prac ekspertów.

 

« 1 »
 • marbie
  05.12.2019 13:15
  Panie Boże wybacz Tym, przez których zaniedbanie mogło dojść do takiej niewyobrażalnej tragedii. Przyjmij te dzieci i ich bliskich do swojego królestwa.
  doceń 9
 • AFU
  05.12.2019 17:05
  Trudno uwierzyć by firma profesjonalna i także zajmująca się podziemną infrastrukturą prowadziła roboty bez wymaganych planów, uzgodnień i nadzoru właściciela gazociągu. Skokowy spadek ciśnienia mógł być skutkiem rozszczelnienia instalacji wskutek wybuchu, a nie wycieku który byłby jego przyczyną. Nie wyciągałbym pochopnych wniosków, sprawa musi być dokładnie zbadana. Ogrom tragedii nie mieści się w ludzkim pojęciu. Możemy tylko ufać, że Pan powołał Ich do siebie bo zasłużyli, by już teraz wszyscy razem mogli się cieszyć wiecznym życiem i szczęściem w Niebie.
  doceń 3
 • Anonim (konto usunięte)
  08.12.2019 14:06
  Znajomość profesjonalizmu od kuchni jak najbardziej potwierdza taką możliwość. I to w każdym kraju, nie tylko u nas.
  doceń 0
 • MichalMos
  26.12.2019 20:57
  Szczerze mówiąc, żal tych dzieciaków, żal tych ludzi, co zginęli. Ja sobie tak nawet myślę, że nie jest to ważne, że oni mieli jakiś tam pensjonat, czy szkołę narciarską. Dla Boga to po prostu nic. Ja widziałem nawet zdjęcie tej rodziny w ostatnią, jak się okazuje, wigilię rok temu. To pokazuje, jak tak naprawdę wygląda życie. Wystarczy moment, jeden niefrasobliwy ruch i nieszczęście gotowe. Ja myślę, że zawalili definitywnie pracownicy bielskiej firmy Aqua, bo naprawdę nigdy nie wierci się fachowo na oślep. Trzeba mieć mapki, plany, szczególnie w momencie, kiedy istnieje ryzyko, że trafią na prąd, czy gaz. Prawdę mówiąc tu było szczęście w nieszczęściu w jednym temacie. To był pensjonat. Nie chciałbym jechać do takiej katastrofy w sezonie świątecznym czy ferie zimowe, albo lato. Tak naprawdę tam mógł zginąć każdy z nas, któremu zechciało się akurat wtedy zamówić pokój. Tam mogli np. w Barbórkę zginąć górnicy, w lecie...no nie wiem...koloniści, turyści...harcerze...harcerki...zwykli ludzie, nawet pielgrzymi w drodze do szczyrkowskiego sanktuarium.
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama