107,6 FM

Bp Rey: Francuzi nie wiedzą, co ich łączy, stąd te podziały

Francją znów wstrząsają protesty. Wczoraj odbył się strajk generalny. Nie pracowały szkoły, stał transport, w wielu miastach odbywały się demonstracje.

Zdaniem przebywającego w tych dniach w Rzymie bp. Dominique’a Reya kraj ten doświadcza dziś głębokiej fragmentaryzacji społeczeństwa. Dominują interesy indywidualne i grupowe. Francja stała się archipelagiem. Zatracone zostało poczucie dobra wspólnego, świadomość wspólnego losu. Zdaniem francuskiego biskupa przyczyniło się do tego zanegowanie historycznych korzeni Francji, do których należy również chrześcijaństwo. W takiej sytuacji trudno jest dostrzec to, co nas łączy i stojące za tym dobro wspólne.

Biskup diecezji Fréjus-Toulon towarzyszył grupie 300 młodych chrześcijańskich przedsiębiorców, którzy przybyli do Rzymu z trzydniową pielgrzymką. Jego zdaniem to nowe pokolenie chrześcijan jest szansą dla Kościoła i Francji.


„Dziś żyjemy w kontekście postchrześcijańskim, w świecie zsekularyzowanym. W związku z tym bycie chrześcijaninem wymaga pewnego radykalizmu, inaczej nie przetrwasz. I nowe pokolenie chrześcijan daje temu świadectwo. To znaczy przywiązują dużą wagę do tego, aby potwierdzać swoją wiarę, chcą być konsekwentni, chcą by ich życie rodzinne, społeczne i zawodowe było zgodne z ich wiarą. To jest bardzo piękne – mówi Radiu Watykańskiemu bp Rey. – Ich wielka troska o spójne i konsekwentne życie robi na mnie wrażenie. Myślę, że Kościół może postawić na to nowe pokolenie, które przyciąga do siebie, bo promieniuje na zewnątrz, ma w sobie radość. Są kreatywni, podejmują różne inicjatywy, docierają do innych młodych. Widzimy, że chrześcijaństwo mamy nie tylko za sobą, bo wiemy, że nasza wiara jest pewnym dziedzictwem, które otrzymujemy od 2 tys. lat. Ale chrześcijaństwo jest również przed nami, jest proroctwem dla przyszłego świata.“

« 1 »
 • seitz
  06.12.2019 12:24
  Zaprzeczyć tożsamości, swojemu własnemu pochodzeniu to tak jakby odciąć drzewo od korzeni.
  Wyniknie z tego upadek cywilizacji zachodnioeuropejskiej przed którym skutecznie broni się Polska. Na miejsce upadającej cywilizacji wejdzie nowa, tym razem Muzułmańska, która na liberalizm nie pozwoli bo będzie się rozpychać i panoszyć niczym kolonizator.
  doceń 0
 • AndyzOpola
  06.12.2019 16:15
  co myślę o tych protestach we Francji? za dużo osób tam chce korzystać z życia, bawić się i imprezować, a mało jest chętnych do modlitwy i pokuty za grzechy, swoje i cudze. postęp techniki, to nie wszystko, praca bez błogosławieństwa Bożego (kliniki aborcyjne i in vitro, ideologia gender) nie przynosi pomyślności dla kraju.
  doceń 2
 • halinkaa
  06.12.2019 18:42
  widać, że się potrafią ludzie zorganizować, u nas dawno jakakolwiek antyspołeczna decyzja rządu nie dawała powodów do oddolnych demonstracji, oduczono zajmować się czymś więcej niż czubkiem swojego nosa, na szczęście najgorsze rządy chyba już za nami
  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama