107,6 FM

Merkel w Auschwitz-Birkenau: Odczuwam...

Odczuwam głęboki wstyd za barbarzyńskie zbrodnie, które zostały tu popełnione przez Niemców - mówiła w piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel w b. obozie Auschwitz II podczas uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Zwracając się do uczestników uroczystości, oświadczyła, że nie jest łatwo dla niej jako kanclerza Niemiec stać w tym miejscu i wygłosić kilka słów.

"Odczuwam głęboki wstyd za barbarzyńskie zbrodnie, które zostały tu popełnione przez Niemców. Były to zbrodnie i przestępstwa, które wykraczały poza wszelkie granice tego, co można było sobie wyobrazić, szczególnie biorąc pod uwagę te straszliwe rzeczy, które wyrządzono w tym miejscu kobietom, dzieciom i mężczyznom" - powiedziała Merkel.

Przez wzgląd na ten obraz - dodała - należałoby zachować ciszę. "Jakież to słowa mogłyby cały ten smutek opisać, ten smutek i to cierpienie tych osób, które zostały tutaj zamordowane, były torturowane i zginęły" - powiedziała kanclerz Niemiec.

Merkel podkreśliła, że takie wartości jak nienaruszalna godność człowieka, wolność, demokracja i praworządność "mogą być łatwo zranione". Dlatego - jej zdaniem - trzeba te wartości umacniać i chronić, dbać o nie w codziennym życiu, a także w wymiarze narodowym i w politycznym dyskursie.

"W tych dniach nie jest to zwykła retoryka, w tych dniach jest to niezmiernie istotne, aby to jasno powiedzieć, ponieważ niestety obserwujemy narastający problem rasizmu i szerzenia nienawiści oraz ataków na tym tle. Widzimy również, że liberalna demokracja jest atakowana i często dochodzi do rewizjonizmu historycznego w interesie grupy, która nienawidzi gatunku ludzkiego. Szczególnie przyglądamy się antysemityzmowi, który zagraża życiu społeczności żydowskiej w Niemczech, w Europie i na całym świecie. Tym mocniej musimy powiedzieć, że nie będziemy tolerowali żadnego antysemityzmu" - oświadczyła Merkel.

Kanclerz Niemiec podkreśliła również, że "ludzie w Niemczech i w całej Europie muszą się czuć bezpiecznie, tak jak u siebie w domu". Dodała, że były niemiecki obóz zagłady w Auschwitz jest tym miejscem, które "zobowiązuje każdego z nas, aby codziennie być uważnym i ostrożnym, a także aby pamiętać o czynniku ludzkim i chronić godność naszych najbliższych".

"Oficjalnie jest to miejsce, które nazywa się Auschwitz-Birkenau - Niemiecki Narodowo-Socjalistyczny Obóz Pracy i Śmierci. Ta nazwa jest ważna jako pełna nazwa. Oświęcim znajduje się w Polsce, ale w październiku 1939 r. Auschwitz jako część niemieckiej Rzeszy został zaanektowany. Wtedy był to niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców. Ważne jest dla mnie, aby to podkreślić, ważne, aby jasno wskazać sprawców. Jesteśmy to winni my ofiarom i nam samym" - oświadczyła kanclerz Niemiec.

Jesteśmy zobowiązani do tego, żeby pielęgnować pamięć. Bo jeżeli pamięć odchodzi, to tak, jakbyśmy drugi raz skrzywdzili ludzi, którzy przeszli tutaj przez piekło - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

- Ten, kto jest bierny wobec przekłamań historycznych, jest współautorem tych przekłamań - dodał premier.

"Zofia Kossak-Szczucka mówiła, że ten, kto jest bierny wobec zła, jest jak gdyby współuczestnikiem zła. My dzisiaj możemy powiedzieć o nas, że ten, kto jest bierny wobec przekłamań historycznych, jest jakby współautorem tych przekłamań" - powiedział Morawiecki.

"Dlatego dzisiaj wszyscy musimy o prawdę tamtych czasów dbać z największą starannością" - podkreślił.

 

« 1 »
 • janek32
  06.12.2019 15:52
  Merkel w imieniu Niemiec przekazała też 60 milionów EURO dotacji na konserwacje tego miejsca pamięci. Fakt pewnie przypadkiem przemilczany przez redaktora.
 • dirk
  07.12.2019 02:01
  Nie jest to dla mnie postać przekonująca ani wiarygodna, a słowa wydają się bardziej dyktowane polityczną poprawnością. Pomimo to, ich wypowiedzenie świadczy że osoba czuje się Niemcem, choć tyle jest w tym rzeczywistych i astronomicznych powodów do wstydu. Nie łatwiej byłoby się podawać ze "europejczyka", "wstydzić się że jest się Polakiem", ze służalczą gorliwością donosić na lewo i prawo na własny kraj i wysługiwać się obcym interesom w zamian za poklepywanie po ramieniu przez jego wrogów? A tak czyni znaczna część "polityków" znad Wisły, może z jakiegoś "kraju przywiślańskiego" czy guberni, bo o Polsce i Polakach w tym towarzystwie wspominać po prostu nie uchodzi...
  doceń 2
 • janek32
  07.12.2019 10:42
  Daj już Panu Dudzie spokój. Co prawda wybrał na sędziego komunistycznego prokuratora ale pewnie się tego wstydzi. Dalej będzie krzyczał na wiecach precz z komuną.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama