107,6 FM

Olga Tokarczuk odebrała dyplom i medal noblowski z rąk króla Karola XVI Gustawa

Laureatka Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018, Olga Tokarczuk, odebrała dyplom i medal noblowski z rąk króla Karola XVI Gustawa. Ceremonia noblowska odbywa się we wtorek w filharmonii sztokholmskiej.

Laureaci Nagrody Nobla dostają złote medale z wygrawerowanym wizerunkiem fundatora Alfreda Nobla oraz łacińską inskrypcją "Inventas vitam iuvat excoluisse per artes". Są one wykonane ręcznie z 18-karatowego złota i ważą 175 gramów. Dyplomy są wykonane ręcznie przez artystów, jest na nich zdjęcie, imię i nazwisko laureata oraz cytat z uzasadnienia przyznania Nagrody Nobla.

Olga Tokarczuk została poproszona o odebranie wyróżnienia przez Pera Waesterberga z Akademii Szwedzkiej, który wcześniej wygłosił laudację na cześć noblistki.

"Pani Tokarczuk, Akademia Szwedzka gratuluje wam. Proszę o odebranie Literackiej Nagrody Nobla z rąk jego królewskiej mości króla Szwecji" - powiedział Waesterberg po polsku.

Polska pisarka - ubrana w czarną, aksamitną suknię do ziemi - wyszła na scenę sztokholmskiej filharmonii jako dziesiąty noblista. Ceremoniał ma związek z kolejnością dziedzin nagrody zapisanych w testamencie Nobla.

Podczas odbierania przez polską noblistkę medalu i dyplomu wszystko przebiegło zgodnie z planem, także zapisany w protokole trzykrotny ukłon, który nie udał się w 1996 r. Wisławie Szymborskiej. Poetka w tym właśnie momencie ceremonii pomyliła się. Olga Tokarczuk swoje trzy ukłony wykonała bez pomyłek.

« 1 »
 • marbie
  10.12.2019 17:44
  "Olga Tokarczuk swoje trzy ukłony wykonała bez pomyłek." W końcu ćwiczy je od lat.
  doceń 39
 • JAWA25
  10.12.2019 18:15
  "odebrała dyplom i medal" czy jest to tak szczególnie ważną wiadomością, że trzeba tu o tym powiadamiać?
  doceń 40
 • janek32
  11.12.2019 08:22
  Czegoś nie rozumiem. Mamy jako Polacy wielki powód do dumy, dlaczego osoby deklarujące się jako patrioci zamiast się cieszyć atakują Noblistkę?
  doceń 25
 • podajnik
  12.12.2019 00:27
  Mineły czasy, że 40 milionów ludzi cieszy się z sukcesów jednego Małysza bo brak innych sukcesów.
  Minęły też czasy gdy nagroda Nobla cieszyła się renomą.
  Myślę, że gdyby GRETA otrzymała pokojową nagrodę Nobla to te same forumowe, autorytety uzasadniałyby jak bardzo Greta na nią zasłużyła.
  doceń 27
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama