107,6 FM

Śląskie. Mieszkańcy narzekają. Ekonomiści uspokajają. Tegoroczne święta będą droższe o ok. 5 proc.

Mieszkańcy województwa śląskiego narzekają na drożynę przed świętami. Ekonomiści uspokajają. Będzie drożej, ale tylko o ok. 5 proc.

W sklepach i na targowiskach szał przedświątecznych zakupów. Do Bożego Narodzenia został nieco ponad tydzień, a to oznacza, że przygotowania wchodzą w decydująca fazę. Ile w tym roku wydamy na Święta? Katowiczanie mówią na pewno dużo, bo wiele rzeczy poszło w górę:

Według katowiczan za tegoroczne zakupy na święta zapłacimy co najmniej kilkadziesiąt złotych więcej niż przed rokiem. Jednak dr Michał Kucia, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach jest ostrożny forowaniu takich analiz:

Według badań rynkowych przeciętna rodzina na święta wyda od 1500-2000 zł.

By nie wydać za dużo warto na zakupy iść z kartką - radzi Inspekcja Handlowa w Katowicach. PIH podpowiada też by mieć oczy szeroko otwarte, bo w okresie przedświątecznym zdarza się najwięcej nieprawidłowości przy cenówkach. Dowodem na to są liczne skargi, które w ostatnich dniach wręcz zalewają śląską inspekcję. Najczęściej dotyczą one fałszywych cen - mówi Monika Wojtynek-Kordys, naczelnik wydziału prawnego w Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej w Katowicach:

Za różnicę w cenie właściciel sklepu może zostać ukarany. Jeśli inspektorzy udowodnią, że była to celowa zmyłka klienta to mogą wystawić mandat nawet w wysokości 20 tys. zł.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama