107,6 FM

Dobieramy słowa kluczowe do naszej strony internetowej

Słowa kluczowe są niezwykle ważne w procesie pozycjonowania naszej witryny. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu fraz możemy w bardzo prosty sposób przyciągnąć do siebie nowych użytkowników, którzy znajdą naszą stronę za pomocą wyszukiwarki. O tym, jak dobierać słowa kluczowe i na co uważać pozycjonując witrynę, opowie nam Marek Masalski - freelancer z Białegostoku, który od wielu lat zajmuje się internetowym marketingiem i SEO.

- Dzień dobry Marku. Zacznijmy od najważniejszego. Co to są słowa kluczowe i w jaki sposób możemy je wykorzystać do promowania swojej witryny.

- Witam, bardzo mi miło, że zostałem zaproszony na wywiad. Słowa kluczowe to pojedyncze wyrazu lub całe frazy, które każdy użytkownik wpisuje w wyszukiwarkę, próbując znaleźć dane zagadnienie w sieci. Jak wiadomo, słowa kluczowe mają duży wpływ na to, w jaki sposób wyszukiwarki widzą naszą witrynę. Podchodząc do tematu z pozycji osoby, która dopiero zaczyna poznawać działanie Internetu, można więc powiedzieć, że chcąc wypromować swoją stronę, powinny używać w artykułach takich fraz, jakie mogą być potencjalnie wpisane w pasek wyszukiwania przez innych ludzi. Oczywiście temat pozycjonowania na słowa kluczowe jest dużo bardziej skomplikowany, ale na sam początek takie wytłumaczenie powinno wystarczyć. Należy jednakże pamiętać o tym, że tekst z dużą ilością słów kluczowych przyciągnie wielu odbiorców, ale z pewnością nie będzie nadawał się do przeczytania. Kluczem do sukcesu jest znalezienie tzw. status quo pomiędzy klikalnością a czytelnością artykułu. Większości osób zależy na zdobyciu wiernych czytelników, a takich nie zdobędziemy, stosując skomplikowane i dziwnie brzmiące frazy. Warto też pamiętać o tym, że algorytmy wyszukiwarek są coraz dokładniejsze i automatycznie potrafią wykryć teksty napisane tylko i wyłącznie w celach pozyskania wyświetleń.

- O ile na początku brzmiało to całkiem przyjemnie, tak z każdym zdaniem coraz bardziej przekonywałem się, że pozycjonowanie przy użyciu słów kluczowych to ciężki kawałek chleba. Przed wywiadem wspominałeś, żebym przypomniał o tym, że musisz opowiedzieć o pułapkach pozycjonowania na słowa kluczowe.

- Istotnie. Z punktu widzenia pozycjonera nie ma nic gorszego niż patrzeć na stronę, która próbuje się pozycjonować w bardzo zły sposób. Przyjrzyjmy się jednej z najpopularniejszych metod, która jeszcze do niedawna przynosiła znakomite wyniki, ale obecnie powoli się z niej rezygnuje. Zapewne każdy kiedyś trafił na witrynę, gdzie było napisane np. "malowanie obrazów Kraków" powtórzone kilkanaście razy i odmienione przez wszystkie możliwe formy. Nie da się ukryć, że użytkownicy wyszukiwarek często korzystają z tego rodzaju potworków językowych, ale zlitujmy się... Nie da się tego czytać. Na szczęście algorytmy Google i innych wyszukiwarek są już coraz lepsze i zaczynają powoli eliminować tego typu strony z czołowych wyników. Metoda ta nie działa już tak dobrze, jak kiedyś, dlatego też nie zalecam z niej korzystać. Drugim przykładem złego pozycjonowania jest stosowanie słów "wpisać w wyszukiwarkę" i umieszczanie po tym frazy, na którą chcemy wykonać pozycjonowanie stron. Podobnie jak w poprzednim przypadku metoda ta nie jest mile widziana przez algorytmy wyszukiwarki i może przynieść więcej problemów niż korzyści.

- W jaki sposób dobierać słowa kluczowe do swoich witryn. Siąść z kartką papieru i zastanowić się, co sami wpisalibyśmy w Google, by znaleźć taki artykuł?

- Nie, nie. Taki sposób był dobry kilkanaście lat temu. Co prawda pomysł ten nie jest głupi, ale obecnie mamy do dyspozycji mnóstwo narzędzi, które ułatwiają nam to zadanie. Dobrym przykładem jest Planer słów kluczowych od Google. Za jego pomocą możemy określić, jak często wyszukiwany jest dany tekst i jaka wielka jest konkurencja. Narzędzie to podsunie nam również przykłady fraz, z których możemy skorzystać, by podnieść pozycje naszej strony internetowej. Pamiętajmy jednak, że pozycjonowanie przy pomocy słów kluczowych jest trudne i wymaga sporego nakładu czasu. Pierwsze efekty mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach.

- Dziękujemy za rozmowę. Naszym gościem był Marek Masalski, który przedstawił nam podstawy pozycjonowania na słowa kluczowe. 

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama