107,6 FM

Kościół wobec patriotyzmu i nacjonalizmu

Kościół popiera i promuje patriotyzm rozumiany jako miłość i szacunek dla ojczyzny. Jednak krytycznie postrzega nacjonalizm, a szczególnie skrajne jego formy, gdyż na szczycie hierarchii wartości stawiają one naród, co prowadzić może do swego rodzaju bałwochwalstwa. Refleksja na ten temat trwa w Kościele już ponad 100 lat.

Ostatnio opublikowane zostało - pierwsze na polskim rynku - kompendium nauczania Kościoła o patriotyzmie i nacjonalizmie, pt. „Naród. Ojczyzna. Patriotyzm”, opracowane przez zespół ekspertów skupionych wokół Katedry Katolickiej Nauki Społecznej i Socjologii Religii Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu pod przewodnictwem ks. dr hab. Grzegorza Sokołowskiego. Wydawcą jest Fundacja Obserwatorium Społeczne i Wydawnictwo TUM. Kompendium zawiera zbiór najważniejszych wypowiedzi Magisterium Kościoła i polskiego Episkopatu na ten temat.

Kościół a nacjonalizm

Pojęcie nacjonalizmu jest wynalazkiem dopiero XIX wieku. Poczynając od średniowiecza, przez kilkaset lat Europa nie znała pojęcia narodu we współczesnym znaczeniu. W Europie można było natomiast wyróżnić różne, ponadnarodowe kręgi kulturowe i językowe: iberyjski, romański, germański, węgierski, ruski czy polski. Ten ostatni tworzyła wieloetniczna Rzeczpospolita Obojga Narodów, w której dominującym i scalającymi elementami była kultura i język polski. Wówczas tworzyło się pojęcie patriotyzmu jako związku z własną ojczyzną (patria). Takie rozumienie miłości lokalnej ojczyzny popierał w swych pismach m. in. św. Tomasz z Akwinu.

Natomiast początki myślenia Europejczyków w kategoriach narodowych przypadają na epokę romantyzmu. Było to emocjonalne przywiązanie do własnego ludu, jego kultury i spuścizny duchowej. Propagowało go wielu pisarzy i poetów tego okresu, z polskimi wieszczami narodowymi na czele. Natomiast pojęcie „nacjonalizmu” powstaje w drugiej połowie XIX, a oznacza zazwyczaj egoistycznie rozumiany "interes narodowy", w opozycji do innych narodów. Jego filozoficzną podbudowę stwarzał ówczesny darwinizm społeczny, charakteryzujący się pojmowaniem życia społecznego w kategoriach walki jako motoru rozwoju historycznego.

Nic dziwnego, że takie pojmowanie miłości ojczyzny spotkać się musiało z krytyką Kościoła. Leon XIII, wielki papież społecznik, w encyklice „Sapientae Christianae. O obowiązkach chrześcijan jako obywateli” z 1890 r., potwierdzał potrzebę miłości ojczyzny ze strony każdego obywatela aż do gotowości oddania życia, ale podkreślał, że musi być to miłość wolna od nienawiści. Stawiał ją na równi i z miłością do Kościoła, jako ośrodka wyznaczającego zasadniczy katalog wartości życia społecznego.

Jego następca Pius X w liście apostolskim z 11 kwietnia 1909 r. wyjaśniał podobnie, że „Patriotyzm nie jest nienawiścią do innych narodów, lecz miłością, która zapewnia w naszym sercu pierwsze miejsce naszemu krajowi i naszym rodakom”.

« 1 2 3 4 5 »
 • Louie
  18.12.2019 13:43
  Drobna uwaga - w Caritate Christi Compulsi Pius XI akceptował zarówno patriotyzm, jak i nacjonalizm, o ile funkcjonują w ramach "prawego porządku chrześcijańskiego miłosierdzia". I nie jest to, wbrew współczesnej retoryce, coś sprzecznego z chrześcijaństwem, bo patriotyzm i nacjonalizm są dwoma stronami tej samej monety - patriotyzm odnosi się do kraju/ojczyzny, a nacjonalizm do narodu, stąd kuriozalne sa twierdzenia wg których patriotyzm to objaw zdrowej miłości do ojczyzny i narodu.
  doceń 22
 • Erich
  18.12.2019 21:06
  "Pojęcie nacjonalizmu jest wynalazkiem dopiero XIX wieku. Poczynając od średniowiecza, przez kilkaset lat Europa nie znała pojęcia narodu we współczesnym znaczeniu. W Europie można było natomiast wyróżnić różne, ponadnarodowe kręgi kulturowe i językowe: iberyjski, romański, germański, węgierski, ruski czy polski. Ten ostatni tworzyła wieloetniczna Rzeczpospolita Obojga Narodów, w której dominującym i scalającymi elementami była kultura i język polski. Wówczas tworzyło się pojęcie patriotyzmu jako związku z własną ojczyzną (patria). Takie rozumienie miłości lokalnej ojczyzny popierał w swych pismach m. in. św. Tomasz z Akwinu.

  Natomiast początki myślenia Europejczyków w kategoriach narodowych przypadają na epokę romantyzmu. Było to emocjonalne przywiązanie do własnego ludu, jego kultury i spuścizny duchowej. Propagowało go wielu pisarzy i poetów tego okresu, z polskimi wieszczami narodowymi na czele. Natomiast pojęcie „nacjonalizmu” powstaje w drugiej połowie XIX, a oznacza zazwyczaj egoistycznie rozumiany "interes narodowy", w opozycji do innych narodów. Jego filozoficzną podbudowę stwarzał ówczesny darwinizm społeczny, charakteryzujący się pojmowaniem życia społecznego w kategoriach walki jako motoru rozwoju historycznego" -
  NARESZCIE KTOŚ TO NAPISAŁ W CZASOPIŚMIE KONSERWATYWNYM! Myślałem, że już nikt w Polsce nie ma elementarnej wiedzy o historii. "Nóż mi się w kieszeni otwiera", gdy słyszę o "tysiącletnim narodzie".
  Natomiast co do papiestwa - pamiętajmy, że jeszcze Grzegorz XVI potępiał polskie powstania narodowe!
 • DariuszPawluk
  18.12.2019 22:58
  Nacjonalizm to nie szowinizm, to że szowiniści niekiedy się tak nazywają to inna sprawa, ale podobnie pseudo rodziny patologiczne też często twierdzą że u Nich wszystko dobrze. Patriotyzm to miłość ojczyzny [zła jest statolatria] zaś nacjonalizm to miłość narodu [zły jest szowinizm] szowiniści pogańscy z Zadrugi są antyklerykałami, a co do NSZ może i AK zaraz zaczniecie szkalować? Nie jest jakimś zwolennikiem wielkim ruchów nacjonalistycznych, ale zobaczcie ile dla Kościoła i Polsko oraz Polaków w tym nienarodzonych robią takie Osoby jak Pan Krzysztof Bosak, Pan Doktor Bawer Aondo-Akaa i wielu innych. https://www.youtube.com/watch?v=Fpt44U2ljAM
  doceń 13
 • huzar
  19.12.2019 11:05
  Może ktoś mi wytłumaczy ten paradoks: Jezus przyszedł pokazać, że człowiek jest ważniejszy niż rzecz (prawo), a Kościół promuje i popiera patriotyzm (miłość do rzeczy) natomiast potępia nacjonalizm (miłość do człowieka)?
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama