107,6 FM

22.12.2019 | Święta po afrykańsku

Coraz bliżej święta... Świętowanie w Afryce wygląda inaczej niż w Polsce. Podejrzymy tradycje świąteczne w Sudanie Południowym, Etiopii, Zambii i w RPA. Zapraszamy też na ciekawą wystawę.

22.12.2019 | Święta po afrykańsku   16.12.2009 - Krakow . Wloski Instytut Kultury w Krakowie . Wystawa wloskich szopek . Fot. Roman Koszowski /Gosc Niedzielny

Dzisiaj podglądamy, jak świętują Boże Narodzenie w Afryce. Najpierw przenosimy się do Republiki Południowej Afryki, a o zwyczajach opowiada nam kleryk-oblat Emmanuel April.

Wolontariuszka świecka, Magdalena Soboka, mówi o tym, jak Narodzenie Jezusa przeżywa się w Etiopii. Po pierwsze, święta są dwa tygodnie później niż u nas.

Przespane święta Bożego Narodzenia są m. in. w Sudanie Południowym, wśród plemienia Dinków, bo niewielu zna tam Jezusa Chrystusa. O trudnych, a wręcz niebezpiecznych realiach świętowania opowiada o. Tomasz Nogaj, jezuita. 

Czy bananowiec może zastąpić choinkę? Jak wyglądają zambijskie ozdoby świąteczne? - mówi ks. Piotr Kołcz, proboszcz w Likumbi w Zambii.

Na koniec magazynu misyjnego zaproszenie na wyjątkową wystawę, która idealnie wprowadzi nas w przezywanie Świąt Narodzenia Pana. Zaprasza kurator wystawy, Anna Jurczyk.

Wystawa stajenek w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu   Wystawa stajenek w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu
Muzeum Górnośląskie, Bytom
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Programy