107,6 FM

Śląskie. ZUS przegina z kontrolami działalności gospodarczych? Protestują matki, które tracą prawo do zasiłków

Matki prowadzące działalność gospodarczą alarmują - Zakład Ubezpieczeń Społecznych męczy nas kontrolami i chce zabrać prawo do zasiłków. Chodzi o świadczenie chorobowe i macierzyńskie.

Mamy prowadzące działalność gospodarczą skarżą się na kontrole urzędników. Jak mówi Marlena Kaduk, organizatorka niemego protestu w Wodzisławiu Śląskim - ZUS w wielu przypadkach podważa prowadzenie firmy po to, by zabrać zasiłek macierzyński:

ZUS odpowiada, że prowadzi kontrole w ramach swoich obowiązków. Sprawdza czy matki nie próbują wyłudzić wyższego świadczenia.

Większość decyzji o fikcyjnych firmach, zakładanych tylko dla zasiłków, została potwierdzona przez sąd. Mówi Beata Kopczyńska, rzecznik ZUS w województwie śląskim:

Zdarzają się sytuacje kiedy zakładana jest działalność gospodarcza i pobierany zasiłek chorobowy, a żadne faktury nie są opłacone.

Marlena Kaduk twierdzi, że urzędnicy uwzięli się na matki:

odpowiadała Beata Kopczyńska - rzecznik ZUS w województwie śląskim.

Adam Koźlik, którego żona toczy spór z Zakładem Ubezpieczeń przed Sądem, twierdzi, że ZUS wymyśla powody podważania działalności gospodarczej przez matki:

Rocznie ZUS wypłaca około 13 miliardów złotych świadczeń z tytułu choroby, oraz 9 miliardów złotych zasiłków macierzyńskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama