107,6 FM

Poznańska kuria o zatrudnieniu byłego księdza wydalonego za molestowanie nieletniego

Wydalony z kapłaństwa ksiądz nie pracuje w Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, jak podała „Gazeta Wyborcza” – czytamy w oświadczeniu kurii. Zdaniem rzecznika archidiecezji poznańskiej kuria w żadnym stopniu nie chroni byłego księdza.

„Po zgłoszeniu przypadku molestowania ksiądz został usunięty z parafii, a działania archidiecezji doprowadziły do wszczęcia postępowania kanonicznego w związku z oskarżeniem o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą poniżej 18 roku życia. Wyrok sądu kościelnego o wydaleniu ze stanu kapłańskiego został wydany 31 października 2018 r.” – czytamy w oświadczeniu kurii.

„Były ksiądz znalazł zatrudnienie w diecezjalnym archiwum na stanowisku magazyniera do czasu znalezienia innej pracy. Tego rodzaju praca w miejscu bez kontaktu z dziećmi czy młodzieżą nie niesie za sobą zagrożeń i jest też formą społecznej prewencji” – pisze ks. Maciej Szczepaniak.

Rzecznik poznańskiej kurii przypomina, że „z pokrzywdzonym kilkukrotnie spotykał się delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży, proponował mu opłacenie terapii psychologicznej, zwracano mu zawsze koszty podróży, choć pokrzywdzony nie był zainteresowany taką formą pomocy”.

„W 2019 r. archidiecezja nie mogła przekazać Prokuraturze Rejonowej w Chodzieży akt postępowania kościelnego, ponieważ ich dysponentem była w tym czasie Stolica Apostolska, a Kodeks prawa kanonicznego zobowiązywał stronę kościelną do zachowania tajemnicy” – czytamy w oświadczeniu kurii.

Na potwierdzenie słuszności takiej decyzji ks. Szczepaniak przywołuje niedawną wypowiedź abp. Charlesa Scicluny z Kongregacji Nauki Wiary przy okazji decyzji papieża o zniesieniu sekretu papieskiego.

„Diecezja, która posiada daną dokumentację nie jest już zobowiązana do zachowania tajemnicy papieskiej i może zadecydować, jeżeli będzie taka potrzeba, o współpracy” – mówił w grudniu 2019 r. abp Scicluna.

« 1 »
 • remmy
  15.01.2020 11:19
  Pogubiłam sie. "Wydalony z kapłaństwa ksiądz nie pracuje w Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, jak podała „Gazeta Wyborcza”, a zaraz potem, "Były ksiądz znalazł zatrudnienie w diecezjalnym archiwum na stanowisku magazyniera do czasu znalezienia innej pracy". To pracuje czy nie?
  doceń 33
 • Anonim (konto usunięte)
  15.01.2020 11:21
  Przyjmując że były ksiądz ma wykształcenie wyższe i nie został skazany prawomocnym wyrokiem to znalezienie pracy jako np. magazynier w jednej z sieci marketów, czy tez na budowie nie sprawiłoby mu problemu. Co więcej bez problemu pracownicy kurii, gdyby chcieli w ten sposób pomóc pewnie by znaleźli jakiegoś pracodawcę świeckiego.
  Zatrudnienie ex-księdza w strukturach Kościoła jest zgorszeniem dla maluczkich i w dodatku pokazuje rzeczywisty stosunek Kurii do drażliwej kwestii pedofilii w Kościele.
  doceń 48
 • Fabin
  15.01.2020 17:12
  Mam nadzieję ,że kuria równie obszernie jest w stanie opisać pomoc dla ofiar tego byłego kapłana.
  doceń 30
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama