107,6 FM

Dobry materac to podstawa komfortowego snu

Niektórzy budzą się rano wyspani, pełni energii i nadziei na nowy, dobry dzień. Inni wręcz przeciwnie: już od momentu otwarcia oczu wiedzą, że się nie wyspali, będą zmęczeni i apatyczni, a na dodatek po wstaniu z łóżka dolega im ból kręgosłupa. I nic dziwnego, jeśli sypiają na niewłaściwym meblu albo materacu.

Nie jak, lecz: co sobie pościelisz…

Wielu ludzi ma problem z wysypianiem się nie dlatego, że coś im dolega, lecz z powodu nieodpowiedniego miejsca do spania. Eksperci nie mają wątpliwości: powinno to być łóżko, a nie wersalka czy kanapa, a w nim porządny i prawidłowo dobrany materac. To on decyduje o komforcie snu oraz stopniu regeneracji mięśni i kręgosłupa. Nie może być ani za miękki, ani za twardy, powinien natomiast zapewniać takie podparcie ciała, by mogło ono spokojnie wypoczywać. Kręgosłup ułożony w prawidłowej pozycji plus rozluźnione mięśnie – to najprostsza recepta na regenerację fizyczną w ciągu nocy.

Jak wybrać materac do spania

Poszukiwania najlepiej zacząć od dobrze zaopatrzonego sklepu, także internetowego. Tam okaże się, że wybór jest ogromny, a oferowane materace to albo wyroby sprężynowe, tzw. kieszeniowe, albo piankowe. Nie będzie łatwo zdecydować się na pierwszy lub drugi rodzaj, ponieważ ich parametry użytkowe są do siebie bardzo zbliżone.

Warto natomiast od razu szukać wyrobów dobrego producenta. W Polsce ceniona jest zwłaszcza szwedzka marka Hilding. Na swoje materace Szwedzi dają aż 15 lat gwarancji, co najlepiej świadczy o ich wysokiej jakości.

W materacach kieszeniowych pod warstwą z pianki znajduje się kolejna, wypełniona małymi sprężynami. Każda z nich umieszczona jest w kieszonce z tkaniny i ugina się niezależnie od pozostałych. Im więcej sprężyn, tym bardziej precyzyjnie materac dopasowuje się do ciała człowieka. Pod warstwą ze sprężynami znów pojawia się pianka. Tym samym materac jest odwracalny, a sprężyny pozostają zawsze w środku.

 

Materace kieszeniowe polecane są przede wszystkim do łóżek małżeńskich. Chodzi o to, że wykonywane przez sen ruchy jednego z małżonków nie są przez takie materace przenoszone dalej – można spać spokojnie, nie zauważając w ogóle, że druga osoba przewróciła się właśnie na drugi bok.

Alternatywnym rozwiązaniem są materace wykonane z pianek poliuretanowych. Chemia poczyniła duże postępy, toteż są to materiały o różnej sprężystości, trwałe, nietoksyczne i całkowicie bezpieczne nawet dla małych dzieci. Pianki są ponadto perforowane, co ułatwia wentylację wewnątrz materacy – m.in. dzięki temu nie gromadzi się w nich wilgoć i nie namnażają roztocza. Nic więc dziwnego, że chętnie kupują je alergicy. Każdy materac schowany jest w pokrowcu, który można łatwo zdejmować, zakładać i prać w pralce. Utrzymanie czystości i higieny jest więc stosunkowo łatwe.

Jeśli wybrać piankę, to jaką?

Wśród materacy piankowych wyróżnić można te z pianki termoelastycznej, reagującej na ciepłotę ciała, wysokoelastycznej – niezwykle sprężystej i reagującej natychmiast na zmiany pozycji, a także na stosowanie lateksu – surowca pochodzenia naturalnego (rośliny kauczukodajne) o silnych właściwościach hipoalergicznych.

W wyborze materaca pomocny będzie tekst „Czym kierować się, dobierając materace do łóżka?”. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na różnicę wagi między materacami kieszeniowymi i piankowymi. Te pierwsze są stosunkowo ciężkie, dlatego umiarkowanie nadają się do łóżek i stelaży podnoszonych, czy to ręcznie, czy elektrycznie. Wersja sprężynowa w najtwardszym wariancie H4 zalecana jest natomiast osobom o masie ciała przekraczającej 100 kg.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama