107,6 FM

Wydawnictwo zmieni tytuł książki kard. Saraha

Francuskie wydawnictwo Fayard zareagowało na dyskusję wokół publikacji książki kard. Roberta Saraha z artykułem Benedykta XVI. W przeddzień ukazania się książki „Z głębi naszych serc” w księgarniach francuskich zapytana przez niemiecką agencję katolicką KNA rzeczniczka wydawnictwa poinformowała, że w następnych wydania tytuł książki zostanie zmieniony.

„W następnym wydaniu poinformujemy, że autorem wprowadzenia i części końcowej jest kard. Sarah, a jego tekst został przeczytany i zaakceptowany przez Benedykta XVI”, powiedziała rzeczniczka wydawnictwa Fayard. Obiecała też, że zostanie zmieniona obwoluta książki, „choć imię Benedykta XVI będzie na niej widniało”. Zmiana tytułu nastąpi natychmiast, gdy zostanie sprzedany pierwszy nakład.

W książce „Des profondeurs de nos coeurs” (Z głębi naszych serc) Benedykt XVI i kard. Sarah bronią obowiązkowego celibatu księży. Publikacja, która ukazała się 15 stycznia, została przyjęta przez wiele środowisk jako afront wobec papieża Franciszka, który rozważa dopuszczenie w krytycznych sytuacjach duszpasterskich święceń kapłańskich dla żonatych diakonów.

Prywatny sekretarz emerytowanego papieża, abp Georg Gänswein w rozmowie z KNA 14 stycznia zdementował współautorstwo Benedykta XVI. Wyjaśnił, że tekst o kapłaństwie 92-letni papież-senior napisał latem 2019. Gdy kard. Sarah, który planował napisanie książki o kapłaństwie, poprosił o ten tekst, Benedykt XVI oddał go do jego dyspozycji. Wiedział też, że tekst ukaże się w książce, ale o jej ostatecznej formie i wyglądzie nie był poinformowany.

Benedykt XVI zobaczył gotową książkę dopiero na dwa dni przed jej rozpowszechnieniem, relacjonował abp Gänswein. W imieniu Benedykta natychmiast zadzwonił do kard. Saraha prosząc o odpowiednią zmianę strony tytułowej, gdyż Benedykt XVI nie jest współautorem, a jedynie dał do dyspozycji swój tekst. Wprowadzenie i wnioski końcowe tylko przeczytał, ale nie był ich współautorem.

Wersja niemiecka książki ukaże się 21 lutego w wydawnictwie fe-Medielverlag w Kisslegg pod tytułem: „Z głębi serca. Kapłaństwo, celibat i kryzys Kościoła katolickiego”. Jako autor wymieniony jest tylko kard. Sarah. Obok jego fotografii widnieje dopisek: „z artykułem Benedykta XVI”.

« 1 »
 • anioł 4
  16.01.2020 11:10
  Od dawna spoglądam na działania kardynała Saraha z wielką życzliwością i nadzieją. Ten kardynał, który poznał Chrystusa dzięki misjonarzom, próbuje teraz spłacić niejako zaciągnięty wtedy dług. Daje przykład dzisiejszemu światu, a szczególnie Europie, że centrum naszego życia powinien być Jezus Chrystus i Jego Dobra Nowina.W ten sam sposób pojmuje świat Benedykt XVI. Uważam, że ta książka to prawdziwe działanie Ducha Świętego.
  doceń 41
 • CSOG
  16.01.2020 13:01
  To pierwszy w artykuł, który poruszaną kwestię opowiada rzeczowo, konkretnie, bez aureoli wydmuszkowej afery. Koniecznie trzeba zadać sobie pytanie, czemu miało służyć podkręcanie emocji wokół sprawy błahej? Czy chodziło o próbę podważenia pozycji kandydata na szefa Stolicy Piotrowej ? Wszak poparcie dla konserwatywnego kardynała w sposób widoczny w narodach rośnie. Może nie jest to wzrost lawinowy, ale powolny sukcesywny jak u zdrowej rośliny odpowiednio nawodnionej i wystawionej na działanie promieni słonecznych. Można gdybać czy na owej sztucznie wykręconej i sztucznie podkręcanej aferze kardynał straci, czy zyska na rozgłosie. Można też poczekać. Można również przewidywać, że kolejne konklawe zdecydowanie bardziej niż poprzednie będzie musiało odpowiedzieć na pytanie, czy Kościół nadal chce podążać drogą kontrowersyjnych, niezrozumiałych, trudnych do zaakceptowania i nie wiedzieć czemu służących reform, czy opowie się za nawróceniem do pierwotnych wartości w starych wypróbowanych i niezawodnych formach? Czy zakon SJ za obecnego pontyfikatu umocni swoją postępową lewą nogę i zyska zwolenników dających większość kardynalskich głosów? Czy może Watykańskie elity decyzyjne zrozumieją, że nie w ilości, lecz w jakości tkwi siła i moc chrześcijaństwa. Poczekamy, może zobaczymy.
  Tytuł się zmieni. Książka i myśli dwóch biskupów pozostaną niezmienione.
  doceń 29
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama