107,6 FM

Zespoły weselne a muzyka grana na żywo

Zespoły weselne a muzyka grana na żywo – jak to wygląda w rzeczywistości?

 

Zespoły weselne są zdecydowanie chętniej wybierane od DJ do prowadzenia wesel. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest preferowanie muzyki granej na żywo od utworów odtwarzanych z płyt. Niejedną parę spotkało jednak przykre zaskoczenie, kiedy podczas zabawy weselnej okazało się, że wybrany przez nią zespół korzysta z playbacku. Jak to więc jest naprawdę - czy zespoły weselne grają na żywo, czy jest to tylko chwyt marketingowy mający zachęcić nowożeńców do ich wyboru?

„100% na żywo”, czyli wyobrażenia kontra rzeczywistość

Zdecydowana większość zespołów weselnych w swojej ofercie podaje wykonywanie muzyki na żywo. Warto jednak wiedzieć, że to pojęcie może być rozumiane na wiele sposobów i niekoniecznie musi oznaczać 100% grania na żywo w czasie całej zabawy weselnej. Wiele grup muzycznych, w szczególności tych dwu- lub trzyosobowych, nie jest bowiem w stanie zapewnić pełnego pokrycia muzycznego, zwłaszcza jeśli chodzi o instrumenty. Aby wzbogacić i nadać głębi wykonywanym przez siebie utworom korzysta więc z seqwencerów programowych. Nie jest to jednak złe czy nieuczciwe rozwiązanie, gdyż pozwala nadać muzyce bardziej profesjonalnego charakteru oraz sprawić, że jest ona przyjemniejsza w odbiorze. Wokal i dominujące instrumenty są natomiast wykonywane na żywo.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda jednak w przypadku grup, które wykorzystując niewiedzę swoich klientów zamiast muzyki na żywo oferuje udawanie jej wykonywania. W takim przypadku cały występ zespołu jest odtwarzany z tzw. playbacku, a zespół jedynie rusza się na scenie udając, że muzyka jest przez niego wykonywana. W takiej sytuacji bardzo łatwo rozpoznać, że mamy do czynienia z playbackiem - wystarczy zwrócić uwagę na synchronizację ruchów ust wokalisty z wokalem i sprawa staje się jasna. Zespoły weselne korzystające z playbacku są także narażone na częste wpadki - zdarza się, że pomimo zachowania maksymalnej czujności muzyki nie udaje się dobrze zgrać z dźwiękami odtwarzanymi z gotowego nagrania.

Jak uniknąć niedomówień podczas wybierania zespołu weselnego?

Nowożeńcy, którym bardzo zależy na tym, aby muzyka na ich weselu była faktycznie grana na żywo, powinni dokładnie ustalić tę kwestię z wybranym zespołem. Najlepiej już na pierwszym spotkaniu z danym wykonawcą zapytać go wprost, czy grana przez niego muzyka jest wykonywana w czasie rzeczywistym. Jeśli bez wahania otrzymamy potwierdzenie, raczej możemy być o to spokojni. Zespoły weselne korzystające z playbacku zazwyczaj albo unikają odpowiedzi na to pytanie, albo wprost przyznają się, że korzystają z gotowego nagrania - zazwyczaj w trosce o wysoką jakość muzyki.

Samo ustne potwierdzenie wykonywania muzyki na żywo nie jest jednak wystarczające. Abyśmy mogli być spokojni o dotrzymanie ustaleń przez zespół, warto taki warunek zawrzeć w pisemnej umowie. Dzięki temu wybrana kapela będzie zobowiązana do realizacji usługi na żywo, a my zyskamy pewność, że na zabawie usłyszymy niepowtarzalny i zrealizowany w czasie rzeczywistym występ.

Partnerem publikacji jest portal Wesele z Klasą oferujący: zespoły weselne Bielsko - więcej na WeselezKlasa.pl.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama