107,6 FM

Sakrament bierzmowania to pożegnanie z Kościołem? Nie, jeśli...

- Jeśli młodym przygotowującym się do bierzmowania dajemy szansę na zbudowanie relacji, jeśli mogą słuchać świadectwa swoich rówieśników, wiedzą, że ich potrzebujemy i że modlimy się za nich – wcale nie chcą odchodzić. Przeciwnie, przynajmniej dla części z nich przyjęcie bierzmowania staje się początkiem głębszego zaangażowania w Kościół – twierdzi ks. Adam Koppel, asystent kościelny programu „Młodzi na Progu”, który powstał w środowisku Szkoły Nowej Ewangelizacji diecezji gliwickiej.

– Istotą tego programu jest budowanie domu dla młodych w Kościele, stworzenia środowiska wiary, w którym mogliby się rozwijać i przekazywać wiarę innym – podkreśla ks. Koppel w rozmowie z KAI.

Maria Czerska:  Czy sakrament bierzmowania to sakrament pożegnania z Kościołem?

Ks. Adam Koppel: Moje doświadczenie jest takie, że jeśli młodym od początku pokazuje się, że my ich potrzebujemy i że bierzmowanie to nie jest koniec ale początek – to jest to faktycznie początek. Ci, za których się modlimy, którzy mają szansę nawiązać relacje w małej grupie, gdzie mogą słuchać Ewangelii i świadectwa wiary swoich rówieśników, nie chcą odchodzić, przeciwnie, przynajmniej część chce się głębiej zaangażować. Nie zdarzyło mi się jeszcze, by było inaczej, by przynajmniej część z tych młodych nie została we wspólnocie.

Jak prowadzić takie przygotowanie do bierzmowania?

Samo bierzmowanie, oczywiście w pewnym sensie, jest tylko pretekstem. Nie chodzi o przygotowanie do bierzmowania ale o ewangelizację, o stworzenie domu dla młodych w Kościele, środowiska wiary, w którym mogliby pozostać i rozwijać się dalej, tak, by dalej ewangelizować innych. Taka wizja towarzyszy naszemu programowi „Młodzi na progu”.

Na czym polega ten program?

To program do pracy w parafii, z młodzieżą przed bierzmowaniem i po bierzmowaniu ( w wieku ok. 15-17 lat). Choć przewidziane są też spotkania w szerszej wspólnocie, program opiera się na pracy w małych grupach, gdzie animatorem jest ktoś niewiele starszy od uczestników. Bardzo zachęcamy, by spotkania grupy odbywały się raz w tygodniu – tylko to daje możliwość nawiązania relacji, zbudowania pewnego środowiska. Spotkanie raz w miesiącu jest ‘eventem’, lepszym lub gorszym, ale nie stwarza szansy na zbudowanie wspólnoty.
Uczestnikom spotkań przekazywany jest kerygmat, w oparciu o doświadczenia Szkół Ewangelizacji św. Andrzeja (SESA). Integralną częścią programu jest weekendowy wyjazd na pierwszy z serii kursów dla młodych – Rekolekcje Spotkania.

Przeczytaj również:

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Henryk
  04.02.2020 14:46
  Po prostu ręce opadają! Jak mogą te dzieci świadomie przyjmować sakrament bierzmowania, jeżeli od urodzenia są ogłupiane przez wychowywanie w materialistycznym konsumpcjonizmie, nie mają zielonego pojęcia na temat życia, nie znają znaczenia podstawowych słów, nie wiedzą po co żyją itd. Chrześcijaństwo jest religią, którą można wyznawać jedynie świadomie przyjmując jej zasady, a do potrzebna jest znajomość prawdy o życiu, treści Pisma Świętego i jego praktycznego wypełniania. Tylko ludzie spełniający te warunki mogą być bierzmowani. W innych przypadkach sakrament bierzmowania jest profanowany. Wychowanie jest to wstępne ukształtowanie świadomości młodego człowieka. Największy wpływ na wychowanie ma matka i środowisko w jakim młody człowiek żyje. Obecny Kościół lekceważy tą prawdę i nie dba ani o przygotowanie matek do wychowania dziecka, ani o kształtowanie środowiska według zasad katolickich.
  doceń 11
 • Anonim (konto usunięte)
  05.02.2020 08:41
  Ta część co zostaje na stałe w Kościele to ile procent? Ilu młodych się faktycznie angażuje, a nie jedynie bierze udział w emocjonalnych spotkaniach wszelakich wspólnot?

  Problem z młodymi wynika z faktu, że Kościół nie stara się ich zrozumieć, narzucając im ciężary nie do udźwignięcia.
  doceń 4
 • Zaba_na_Rowerze
  05.02.2020 08:59
  Znów się okazuje, że nie jest ważne w co się wierzy i jak się wierzy, ważne by wierzyć mocno.
  doceń 4
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama