107,6 FM

W Wenecji rusza system liczenia turystów

Wenecki system liczenia turystów składa się z 34 urządzeń, które będą ustawione w głównych punktach miasta. Zostaną włączone podczas rozpoczynającego się karnawału nad Canal Grande, gdzie jak co roku oczekiwane są tysiące ludzi.

Pierwsza faza liczenia będzie miała charakter eksperymentalny, a jej celem ma być monitoring napływu turystów i tempa, w jakim się to odbywa.
„Powstał system będący połączeniem czujników, kamer i sieci wifi, by móc stale obserwować sytuację na podstawie przesyłanych danych" – powiedziała szefowa wydziału turystyki w zarządzie miasta Paola Mar. Jak wyjaśniła, zbierane informacje będą przetwarzane przez specjalny program komputerowy, który wskaże gęstość zaludnienia w konkretnym miejscu i momencie oraz prędkość przemieszczania się ludzi.

Dzięki temu można będzie przewidzieć, o której dokładnie godzinie grupa pieszych dotrze do szczególnie zatłoczonego punktu w Wenecji i z wyprzedzeniem skierować ich inną trasą nie blokując przy tym ruchu.

Czytaj również:

System 34 urządzeń najnowszej generacji podczas fazy testowej już pozwolił ustalić, jakimi trasami turyści docierają najczęściej do najsłynniejszych miejsc w Wenecji, czyli na plac Świętego Marka i most Rialto.

Program monitoringu jest tak precyzyjny, że nie identyfikując osób, możliwe będzie ustalenie na podstawie danych z telefonów komórkowych miejsca pochodzenia przybyszów. Będzie się to odbywać przy absolutnym poszanowaniu prywatności – zapewnili przedstawiciele władz miejskich.

Zaznaczyli, że analizując uzyskane dane będzie można dowiedzieć się nie tylko, skąd przyjeżdżają turyści, ale także na jak długo zatrzymują się w mieście.
Szacuje się, że rocznie do Wenecji przybywa ponad 20 milionów osób.

Pierwszych tłumów w Wenecji należy spodziewać się w sobotę wieczorem, podczas inauguracji karnawału. Otworzy go spektakl „światło i dźwięk” na wodzie. Będzie to – jak zapowiedziano – pełne emocji połączenie akrobacji, tańca, muzyki i pokazów na łodziach.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama