107,6 FM

Jak zmieniły się kary za brak OC w 2020?

OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Zdarza się jednak, że niektórzy kierowcy zapomną przedłużyć polisę na kolejne 12 miesięcy. Taka pomyłka może wiele kosztować – sprawdź, jak duże mogą być kary za brak ważnego ubezpieczenia OC.

Aż o 15% - w stosunku do kar obowiązujących w 2019 roku – wzrosną kary finansowe nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dlatego kierowcy, którzy z jakichś powodów nie mają opłaconej składki OC, muszą liczyć się z dodatkowym – i to niemałym – wydatkiem. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego tego rodzaju polisa odgrywa tak ważną rolę, zapoznaj się z artykułem dostępnym pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-komunikacyjne/.

Kary za brak OC – od czego zależą?

Podstawą pozwalającą na ustalenie wysokości kar za przerwanie ciągłości ochrony ubezpieczeniowej jest płaca minimalna – stawkę bazową dla samochodów osobowych stanowi dwukrotność miesięcznego wynagrodzenia brutto. Między innymi w zależności od przerwy w płatnościach różne będą kary. I tak, przerwa wynosząca:

- do 3 dni – to kara stanowiąca 20% stawki bazowej,

- 4-14 dni – to kara wynosząca 50% stawki bazowej,

- powyżej 14 dni – to kara stanowiąca 100% stawki bazowej.

Jak to wygląda w przełożeniu na kwoty – w przypadku właścicieli samochodów osobowych?

Od 1 stycznia 2020 roku minimalne miesięczne wynagrodzenie wynosi 2600 zł. Oznacza to, że stawka bazowa równa się 5200 zł. Natomiast przerwa w opłacaniu składek wynosząca:

- do 3 dni – daje karę w wysokości 1040 zł,

- 4-14 dni – daje karę w wysokości 2600 zł, 

- powyżej 14 dni – to kara wynosząca 5200 zł.

Dla porównania – maksymalna kara finansowa za brak OC wyniosła 4500 zł.

Kar za brak OC możesz uniknąć

Jeśli masz wrażenie, że ubezpieczenie OC jest drogie, wcale nie musisz unikać jego opłacania. Nie jest to wskazane, ponieważ – poza karą za brak polisy – możesz zapłacić za odszkodowanie, jeżeli spowodujesz wypadek. Można jednak tego uniknąć – wystarczy wykupić dowolne ubezpieczenie, nawet to najtańsze. Pamiętaj bowiem, że zakres ochrony i sumy gwarancyjne są niezależne od wysokości składki – kwestie te są regulowane ustawowo.

W związku z tym, że nie ma sensu przepłacać, znajdź ubezpieczenie OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl. Dzięki temu szybko porównasz oferty i wybierzesz polisę – nawet do 50% tańszą od pozostałych.

 

 

 

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
 • Ekspert Superpolisy
  11.02.2020 08:41
  Kary dla właścicieli samochodów bez ważnego OC zdecydowanie przewyższają kwotę rocznej składki, dlatego warto nie ryzykować i wykupić ubezpieczenie. Ważne jest, aby wybrać ofertę, która w pełni spełni nasze oczekiwania. W podjęciu decyzji pomoże nam porównywarka Superpolisa, która umożliwia sprawdzenie ofert kilkunastu ubezpieczycieli i wybór najlepszej z opcji.
  doceń 0
 • Katarzyna
  11.02.2020 13:51
  Kara za brak OC to nie jedyna konsekwencja grożąca osobom, które nie wykupiły OC. Jeśli bowiem spowoduje się wypadek nieubezpieczonym autem, to trzeba będzie samemu wypłacić odszkodowanie oraz zadośćuczynienie poszkodowanym osobom. A te koszty mogą już iść w setki tysięcy złotych. Dlatego lepiej skorzystać z takiej porównywarki ubezpieczeń jak Ubea i znaleźć tanie OC dla swojego auta.
  doceń 0
 • PoszkodowanyZaNiewiedze
  11.02.2020 23:37
  czasem nie ryzykujesz czasem sam nie wiesz, że polisa się nie przedłuży po właściciely po zamkupie auta.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama