107,6 FM

Hiszpania: W parlamencie rozpoczęła się debata ws. legalizacji eutanazji

W Kongresie Deputowanych, niższej izbie parlamentu Hiszpanii, we wtorek rozpoczęła się debata w sprawie legalizacji eutanazji. Autorem projektu ustawy jest rząd Pedra Sancheza opierający się na koalicji socjalistów i radykalnie lewicowego bloku Unidas Podemos.

Projekt ustawy o eutanazji, którą rząd Sancheza nazywa "prawem do godnej śmierci", jest trzecią od 2017 roku próbą zalegalizowania tzw. śmierci wspomaganej w Hiszpanii.

Opozycyjna centroprawicowa Partia Ludowa (PP) oraz konserwatywna Vox, odpowiednio druga i trzecia siła Kongresu Deputowanych, zapowiedziały już, że będą głosowały przeciwko próbie zalegalizowania eutanazji. Władze Vox nazwały inicjatywę rządu "kontynuacją nazistowskich praktyk eugenicznych".

Z kolei kierownictwo PP napisało we wtorkowym komunikacie, że próba legalizacji eutanazji przez rząd Sancheza źle świadczy o jego gabinecie i stanie państwa.

"Państwo dobrobytu powinno chronić słabych, a nie zachęcać ich do odchodzenia. Wiecie, kto był pierwszy w stosowaniu tych praktyk? Naziści oraz ZSRR, dwa reżimy totalitarne" - napisały władze PP.

Oczekuje się, że projekt ustawy wprowadzony pod obrady z inicjatywy Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) oraz Unidas Podemos (UP) zdobędzie poparcie większości posłów 350-osobowego Kongresu. Sprzeciwiające się eutanazji PP i Vox mają bowiem w tej izbie razem tylko 140 deputowanych.

Poddany pod dyskusję w Kongresie Deputowanych projekt jest pierwszą inicjatywą ustawodawczą zaprzysiężonego 14 stycznia drugiego gabinetu Sancheza. Powstał on na podstawie umowy koalicyjnej zawartej przez PSOE i UP po wyborach parlamentarnych z 10 listopada 2019 roku, które wygrali socjaliści.

Projekt ustawy przewiduje, że zabieg eutanazji byłby finansowany przez państwo i przeprowadzany zarówno w publicznych, jak i prywatnych szpitalach. Miałby dotyczyć osób "przewlekle i nieuleczalnie chorych, których cierpienia nie można uśmierzyć".

Według projektu ustawy do przeprowadzenia zabiegu tzw. śmierci wspomaganej niezbędna byłaby zgoda pacjenta, a także pozytywna opinia co najmniej dwóch lekarzy. Zgodnie z dokumentem eutanazja miałaby miejsce w okresie nie dłuższym niż 32 dni od złożenia przez pacjenta wniosku o tzw. śmierć wspomaganą. Projekt przewiduje, że lekarze będą mogli odmówić udziału w eutanazji na podstawie klauzuli sumienia.

« 1 »
 • seitz
  11.02.2020 17:58
  Lewica jak zawsze nie potrafi zmienić kraju na lepsze więc zmienia go na gorsze. Na całym świecie.
  Doskonale widać to w działaniach prawicowego Donalda Trumpa, który naprawia kraj po latach zapaści Baracka Obamy.
  Bez wartości postęp zamienia się w podstęp.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama