107,6 FM

Jean Vanier skłonił kilka kobiet do relacji intymnych

Francuscy biskupi z zaskoczeniem i bólem przyjmują to, co ujawniły wyniki dochodzenia przeprowadzonego przez międzynarodową federację wspólnoty Arka na temat zachowania jej założyciela Jeana Vaniera względem kobiet na przestrzeni wielu lat – czytamy w oświadczeniu Rady Stałej Episkopatu Francji, macierzystego kraju Arki.

Jean Vanier, który był osobą, świecką zajmował się również kierownictwem duchowym. I to właśnie w ramach tych praktyk skłonił kilka kobiet różnego stanu do relacji intymnych, uzasadniając to duchowymi czy wręcz pseudomistycznymi argumentami. Sytuacja ta trwała aż do 2005 r. Ujawnione dziś wyniki dochodzenia są oparte na zeznaniach sześciu kobiet. Nie wykazano jednak ani jednego przypadku nieodpowiedniego zachowania Jeana Vaniera względem osób upośledzonych, którymi opiekuje się Arka. W zachowaniu zmarłego przed niespełna rokiem założyciela tej wspólnoty widać natomiast silny wpływ pierwszego ojca duchowego Arki, o. Thomasa Philippe’a OP, który również dopuszczał się podobnych nadużyć.

Francuscy biskupi, którzy jako pierwsi zareagowali na wyniki dochodzenia, dziękują przede wszystkim ofiarom, które zgodziły się opowiedzieć o swych przeżyciach. Wyrażają też uznanie dzisiejszemu kierownictwu Arki, które bardzo poważnie podeszło do otrzymanych świadectw i zleciło przeprowadzenie niezależnego dochodzenia. Episkopat Francji zapewnia też o swym zaufaniu do wspólnot Arki, w których osoby z upośledzeniem i ich opiekunowie żyją w autentycznych relacjach wzajemnej pomocy i szacunku.

Ujawnione dziś informacje są też oczywiście ogromnym szokiem dla członków Arki. Aktualnie liczy ona 154 wspólnoty w 38 krajach, najwięcej we Francji. Pierre Jacquand, odpowiedzialny za wspólnoty w tym kraju, podkreśla, że głównym dziedzictwem Jeana Vaniera było przesłanie, że relacja z osobą upośledzoną ma przemieniającą moc. „Myślę, że był w tym szczery i że to pozostaje niezmienne. Arka nie jest bowiem jakąś ideologią czy duchowością. Arka jest doświadczeniem i to pozostało nienaruszone” – dodaje Pierre Jacquand.

Pełny tekst komunikatu:

« 1 »
 • ciekawaska
  22.02.2020 23:39
  Niestety gdy sprawy latami ukrywane wychodzą na wierzch, stają się jeszcze bardziej bolesne.
  doceń 26
 • Yanosh
  22.02.2020 23:59
  Kobiety te zapewne były dorosłe, nikt je nie zmuszał do podjęcia czynności intymnych. Dlaczego dopiero nagle dziś zgłaszają te sprawy, czemu kryły to przez lata, widocznie się godziły z tym. Czy nie gra rolę tutaj kasa od Stowarzyszenia? Tak jak ktoś napisał J. Vanier był osoba świecką, nie ślubował czystości. A że grzeszył, - - czytamy własnie Ewangelię o św. Piotrze - Pan Jezus dał mu KLUCZE, a za parę wersów powiedział do Piotra: "Idź precz szatanie!". Chyba Pan redaktor poszedł po bandzie i zapomniał, że ludzie nie są Aniołami, nawet J.V.
  doceń 20
 • Tomaszszcz
  23.02.2020 22:18
  Panie jawa! Ten szef Arki nie przestrzegal dekalogu! I Pana komentarz tu dano? Szokujace!
 • ciekawaska
  01.03.2020 23:09
  Ileż to księży nie przestrzega dekalogu, ale ponieważ nie są żadnymi autorytetami to nikogo to nie obchodzi, a najmniej ich zwierzchników...
  doceń 14
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama