107,6 FM

Katedry świętego Piotra, Apostoła

Dlaczego on, a nie ja? Czy on jest naprawdę taki wyjątkowy? Czy najmądrzejszy z nas wszystkich? Czy nie ma niczego na swoim sumieniu? Czemu więc został wybrany on, a nie ja?

Dlaczego on, a nie ja? Czy on jest naprawdę taki wyjątkowy? Czy najmądrzejszy z nas wszystkich? Czy nie ma niczego na swoim sumieniu? Czemu więc został wybrany on, a nie ja? Jak państwo myślicie, czy takie pytania nie pojawiły się tak zwyczajnie, po ludzku w sercach Apostołów, gdy Jezus, jak przekazał nam to Ewangelista Mateusz, powiedział do Piotra : "Ty jesteś Piotr (czyli Skała), i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a cokolwiek rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie"? Zresztą, po co szukać aż tak daleko. Czy dokładnie w ten sam sposób nie reagujemy także i my sami, gdy niespodziewane zostanie wyróżniony ktoś z naszego otoczenia? Gdy nasz towarzysz, kolega z pracy lub ze wspólnoty, zostanie nagle uczyniony naszym zwierzchnikiem? Zanim zaczniemy zaprzeczać, warto jednak zajrzeć w głąb naszego serca. Warto też sobie uświadomić, że takie emocje same w sobie nie są złe. Złe może być dopiero to, co pod ich wpływem uczynimy. Wszak i Zły Duch dopóki nie zgrzeszył pychą, i nie uznał, że Bóg się pomylił, obdarzając tak wielką godnością człowieka, był przecież Bożym Aniołem. Dlaczego akurat dzisiaj mówimy o pysze, pokorze i posłuszeństwie? Bo dzisiaj w Kościele obchodzimy święto katedry świętego Piotra, Apostoła. Czyli w sposób szczególny upamiętniamy świętego Piotra - pierwszego pośród równych. Przypominamy sobie o tym, że założył w Rzymie gminę chrześcijańską, i że był pierwszym biskupem tego miasta, czego śladami do dzisiaj jest grób Apostoła w bazylice św. Piotra pod konfesją i tron ( czyli katedra ), na którym miał zasiadać jako biskup. Ale dzisiejsze święto przede wszystkim przypomina nam, że Pan Jezus faktycznie oddał św. Piotrowi najwyższą władzę w swoim Kościele oraz, że kolejni rzymscy biskupi, papieże, uważani byli za bezpośrednich następców św. Piotra Apostoła i dziedziczyli związane z tym pierwszeństwo pośród równych. Pierwszeństwo, które przyjmujemy bez względu na nasze osobiste zdanie w tym względzie. Czy wiecie państwo od kiedy chrześcijanie rzymscy znali i obchodzili święto Katedry świętego Piotra? W Rzymie święto to obchodzono już od IV wieku. Do roku 1969 Kościół łaciński obchodził je 18 stycznia. Po reformie kalendarza liturgicznego przesunięto je jednak na 22 lutego, kiedy wspominano święto Katedry św. Piotra w Antiochii. Według bowiem bardzo dawnej tradycji św. Piotr miał najpierw założyć swoją stolicę prymasa Kościoła Chrystusowego w Antiochii, gdzie przebywał kilka lat, zanim udał się ok. 42 roku do Rzymu i tam poniósł śmierć męczeńską. Dlatego od roku 1969 oba te święta połączono w jedno – Katedry św. Piotra.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama