107,6 FM

Katowice. Kobiecy weekend w Muzeum Śląskim

8 marca, w Dzień Kobiet, Muzeum Śląskie zaprasza wszystkie panie do odwiedzin za symboliczną złotówkę. Również z tej okazji, lecz dzień wcześniej, odbędzie się oprowadzanie kuratorskie poświęcone pozycji kobiet na Górnym Śląsku.

Czy myślenie o górnośląskich kobietach wyłącznie według stereotypu „dzieci, kuchnia, kościół” nie jest zbytnim uproszczeniem? W historii tego regionu z łatwością można znaleźć postacie, które wyłamywały się z tego schematu.

Podczas oprowadzania kuratorskiego pt. „Wobec stereotypu. Pozycja kobiet na Górnym Śląsku w XIX i XX wieku” zostaną przedstawione kobiety, które dzieliły czas między zadania domowe a publiczne. Historia zna wiele takich postaci, które w pełni angażowały się w obie sfery życia, często wykraczając poza narzucaną im rolę. W swoich wyborach były samodzielne i walczyły o swoje prawa. Jakże często to dzięki nim trwały rodziny, a postawa kobiet i ich wybory były decydujące dla stabilności i funkcjonowania domów.

Przewodnikiem po wystawie „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” będzie dr Dawid Keller z Działu Historii Muzeum Śląskiego.

Bilet wstępu na oprowadzanie, które odbędzie się w sobotę 7 marca o godz. 14.00, kosztuje 7 zł.

Bilet wstępu dla kobiet na wszystkie wystawy stałe i czasowe w niedzielę 8 marca kosztuje tylko 1 zł. Bilety do nabycia w kasie.

Obecnie w Muzeum Śląskim prezentowane są następujące wystawy czasowe:

  • Sztuka zwana naiwną i co dalej… Recepcja myśli Aleksandra Jackowskiego w kolekcji Muzeum Śląskiego
  • Duch natury i inne bajki. 20 lat Fundacji Sztuki Polskiej ING
  • Counting Memories. Chiharu Shiota
  • Śląski pejzaż miejsko-industrialny. Nostalgiczna podróż przez Górny Śląsk z początków XX wieku / Seans w fotoplastykonie
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama