107,6 FM

Szumowski: w wybranych szpitalach ćwiczenia na wypadek stwierdzenia koronawirusa

W Polsce jeszcze nie mamy koronawirusa, ale zaczynamy ćwiczenia - w każdym województwie będą wybrane jeden do dwóch szpitali, gdzie zostaną rozłożone polowe izby przyjęć, które będą służyły przyjmowaniu pacjentów, którzy są zainfekowani - powiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef MZ na konferencji prasowej w KPRM podziękował za przyjęcie ustawy ws. koronawirusa. Przypomniał, że w Polsce nadal nie odnotowano przypadku koronawirusa. "Mamy 100 osób hospitalizowanych, ponad 300 w kwarantannie, z czego dzisiaj wiemy o 200 poddanych kwarantannie osób z zachodnio-pomorskiego. 3000 osób jest objętych nadzorem służb sanitarnych" - powiedział minister.

Przypomniał, że Agencja Rezerw Materiałowych przekazała już sprzęt ochrony osobistej m.in. do 65 szpitali z oddziałami zakaźnymi, które zgłosiły takie zapotrzebowanie.

Podkreślił, że we wtorek o godz. 12.30 odbyła się wideokonferencja z wojewodami, w której uczestniczyli m.in. szf MSWiA Mariusz Kamiński, Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, oraz komendant główny PSP Andrzej Bartkowiak. "Wojewodowie zaraportowali stan przygotowań, ale także stan zapotrzebowań do rezerwy ogólnej 100 mln zł, którą w tej chwili realizujemy" - dodał.

Minister poinformował, że po prośbach dyrektorów placówek i po konsultacji z Narodowym Funduszem Zdrowia podjęto decyzję o przeprowadzeniu ćwiczeń w wybranych szpitalach na wypadek epidemii koronawirusa.

"We Francji sytuacja jest już na etapie zarządzania kryzysowego, selekcja pacjentów na chorych i zdrowych odbywa się w trybie epidemicznym. W Polsce jeszcze nie mamy wirusa, ale już zaczynamy ćwiczenia. W każdym województwie będą wybrane jeden do dwóch szpitali, gdzie zostaną rozłożone polowe izby przyjęć, które będą służyły przyjmowaniu pacjentów, którzy są zainfekowani" - wyjaśnił Szumowski.

"Robimy to po to, że gdy przyjdzie potrzeba takich działań, wszystko to było przećwiczone. Na dzień dzisiejszy są to działania wyprzedzające" - zaznaczył.

« 1 »
 • seitz
  03.03.2020 19:05
  Za chwilę będzie tydzień jak pani Kidawa Błońska ogłosiła obecność korona wirusa w Polsce i zaapelowała do ministra o ujawnienie wszystkich utajnionych przypadków.
  Bujna fantazja zamiast upragnionej apokalipsy kandydaty na prezydętę.
 • dirk
  04.03.2020 17:55
  Już wcześniejsze brednie, kłująca w oczy sztuczność i brak wiarygodności figurantów, programowy brak programu, zamiast niego jednie próba wyborczego oszustwa obliczonego na naiwność jednych, dla których każdy kandydat ma mieć inne "coś miłego", a ślepą nienawiść do Prawa i Sprawiedliwości drugich, powinny zapewnić kontynuowanie obecnej prezydentury, niestety wskutek braku odporności wielu wyborców na manipulacje i przywiązania też wielu do "tak jak było" bo dobrze im kosztem innych było, dopiero w drugiej turze i z niezbyt przekonującą przewagą. Wirus, który totalnej Targowicji jak się jej jeszcze wydaje spadł wręcz z nieba, powinien się dla niej okazać ostatecznie zabójczy, demaskując do końca jej cynizm, zakłamanie, bezwzględną żądzę władzy choćby "po trupach", pomijając już absolutne drobiazgi jak brak elementarnej kultury politycznej i osobistej. W tej sytuacji celem wszystkich, których stać na dokonanie samodzielnego i zgodnego z sumieniem i poczuciem smaku wyboru powinno stać się zakończenie tej żenującej a przy tym kosztownej wyborczej farsy w jednej turze, byśmy mogli też jak najszybciej o popisach politycznej chuliganerii zapomnieć, zaoszczędziwszy przy okazji sporo godnych lepszej sprawy pieniędzy i czasu.
  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama